12/09/2021

האם לחסן ילדים ובני נוער כנגד וירוס הקורונה?

לחיסונים כנגד וירוס הקורונה יש פוטנציאל להגן על רבים ולהחזיר את כולנו לשיגרה מבורכת.

דעתי לגבי חיסוני מבוגרים מוצקה וניתן לקרוא אותה בפרק הדן באריכות בחיסוני הקורונה, בקישור הבא.

בהרבה בתים בישראל נשאלת השאלה האם מוצדק לחסן את הילדים והחל מאיזה גיל. 

אז בפרק זה אנסה להעביר מה בעד ומה נגד?

האם לחסן ילדים ובני נוער כנגד וירוס הקורונה?

מהו ההבדל בין הגילאים 12-16 למעל 16 שנים ומדוע בכלל מראש נקבעו ספי גיל אלה?

בוודאי שיש הבדל בין קבוצות הגיל השונות הללו בעיקר בגלל תהליך ההתבגרות. בהרבה מהילדים ההתבגרות כמעט והושלמה כבר בגילאים 16 ומעלה בעוד ובגיל 12 היא רק החלה. 

מדוע מראש אלו היו ספי הגיל שבהם נערכו המחקרים הראשונים? אני חושב שמבחינה פרקטית החברות השונות (אולי בתמיכת ה-FDA) ערכו מחקר ראשוני במבוגרים מעל גיל 16 מכיוון שקל יותר לערוך מחקר מהיר ורחב היקף בגילאים המבוגרים הללו, יותר מאשר באוכלוסיית הילדים הצעירים יותר.

לכן, למרות שיש הבדל גופניים בין הגילאים השונים, אני מניח שהבחירה הספציפית של ספי הגיל היתה מהמקום היותר פרקטי.

בחודשים האחרונים כבר מתנהלים מחקרים באוכלוסיות ילדים מגיל חצי שנה ועד 12 שנים ובסוף ספטמבר תגיש חברת פייזר את תוצאות מחקר החיסון בילדים בגילאים 5 ועד 12 שנים ובקרוב נידרש להלךטה על חיסון גורף גם בגילאים אלה.

מה בעד חיסון קורונה לילדים בני 12 ומעלה

הגנה ישירה על המתחסנים – למרות שאין מחלה קשה בילדים בגילאים אלה, פה ושם ישנם כאלה שסובלים ממחלה קלה ובאופן יותר נדיר – גם מסיבוכים מאוחרים (תסמונת פוסט קורונה או long קורונה). לכן, חיסון של בני נוער יגן עליהם מהמחלה ומסיבוכיה. יש לזכור שבין בני הנוער ישנם כאלה שסובלים ממחלות כרוניות ששמות אותם בסיכון גבוה יותר לתחלואה מהקורונה. אלו ילדים שיכולים "להנות" יותר מהחיסון ברמה האישית. 

הגנה על סביבת המתחסנים – חיסון של בני נוער יעזור בעצירת המגיפה הנוכחית. ברמה המשפחתית – ילד מחוסן לא ידביק אם סבתא שלו, מחוסנת או לא. וברמה הלאומית – עוד חלק של האוכלוסיה יתחסן וככל הנראה פחות ידביק. זאת אומרת, שברמה הלאומית חיסון של כל קבוצת גיל שהיא, הינה מבורכת.

בטיחות החיסון – הרושם הוא שמדובר בחיסון בטוח ללא תופעות לוואי משמעותיות קצרות או ארוכות טווח. יש לזכור שחוסנו כבר בעולם מליוני מתבגרים מעל גיל 16 ללא תופעות לוואי משמעותיות ובמקביל תוצאות המחקר בגילאים הצעירים יותר גם לא הציפו בעיות בטיחות רבות. יתרה מזאת, אחרי אישור ה-FDA חוסנו כבר בארצות הברית ובקנדה מליונים של ילדים בגילאים הצעירים יותר (12 עד 16 שנים), ללא תופעות לוואי משמעותיות.

חזרה לשיגרה של אותם ילדים – רוב הילדים, בכל הגילאים, עברו את אחת התקופות הקשות והמאתגרות ביותר. במקום לנהל חיי חברה כמו שנהוג בגילאים 12 עד 18, ובמקום ללמוד, הילדים היו עסוקים בלעבור מסגר אל סגר או מקפסולה אל קפסולה. לכן, לחיסון יעיל תהיה משמעות גדולה על החזרה לשיגרה מבורכת של אותם ילדים בעזרת מניעת מחלה ובידוד כמובן.

מה נגד חיסון קורונה לילדים בני 12 ומעלה

מחלה לא קשה בילדים – רוב הילדים שנדבקים בקורונה הינם אסימפטומטיים ושיעור הסיבוכים הוא אפסי. כמובן שיש לזכור שתוארה לאחרונה מחלה דלקתית אחרי קורונה (ניתן להרחיב בקישור הבא) אבל מדובר בסיבוך שאינו שכיח במדינת ישראל ביחס לכמות ההדבקות. בנייר העמדה של האיגוד הוזכרו מספרים של ילדים שהיו חולים במחלה בינונית ואף קשה. נכון פה ושם היו מקרים יוצאי דופן שכאלה, אבל ברוב רובם של המקרים גם אם הילד ענה להגדרת משרד הבריאות למחלה בינונית או קשה (הגדרה שכתבתי בעבר שהייתה מאוד מאוד רחבה) אזי מחלתו בפועל לא הייתה קשה וההחלמה הייתה מלאה. אפשר להגיד את זה אחרת – החורף האחרון היה הקל ביותר שאני זוכר מבחינת תחלואה נשימתית בילדים למרות שהייתה קורונה.

שמירה על הסביבה – זו שאלה שאפשר לדיין בהרבה אופנים, לרבות אתיקה. האם ראוי מבחינתה לאומית לחסן אוכלוסיה מסוימת כנגד מחלה שלרוב לא מזיקה לה ולו רק על מנת להקטין העברה לסביבה? שאלה טובה. יש לזכור שלא מדובר רק בהגנה תאורטית ברמת הלאומית אלא שלכל בן נוער יש בני משפחה מבוגרים יותר וללא ספק חיסון שלו יכול להוריד תחלואה גם אצל המקורבים אליו (מחוסנים או לא). בנוסף, זהו לא החיסון הראשון שאחת ממטרותיו אינה להגן בהכרח על האינדיבידואל אלא לספק הגנה רחבה לכלל האוכלוסיה. ראו המקרה של חיסון אדמת בבנים או חיסון פוליו בטיפות

בטיחות החיסון – תופעת לוואי לא שכיחה ולא צפויה התגלתה במתחסנים צעירים – דלקת בשריר הלב. למרות השם המפוצץ מדובר היה במקרים קלים שלרוב לא נזקקו לטיפול מיוחד עם החלמה מלאה. מאידך, העובדה שישראל הייתה הראשונה לדווח על תופעת לוואי נדירה זו העידה על כך שכאשר נכנס חיסון חדש, לוקח זמן לאתר תופעות לוואי נדירות ולכן כולנו פחדנו מעוד תופעות לוואי שלא תוארו עד כה. עם זאת, העובדה שמספר מליונים של בני נוער כבר חוסנו בצפון אמריקה מאפשרת לנו להגיד בפה מלא שאין עוד תופעות לוואי נוספות שלא נמצאו בעבודה המקורית של פייזר או עד כה.

יעילות החיסון כנגד זן הדלתא – מעצבן ככל שיהיה אבל צריך לשים את הדברים על השולחן. החיסון הנוכחי אינו יעיל בצורה גבוהה כנגד זן הדלתא. ההוכחות לכך רבות ומגוונות. אז אנחנו למעשה מציעים לבני הנוער להתחסן במה שיש, כשברור לנו שהחיסון נותן הדנה מסוימת אבל כזו שרחוקה מלהיות אופטימלית.

מה לגבי חיסון ילדים מתחת לגיל 12 שנה?

מסקנות מחקר הבטיחות והיעילות של פייזר בקבוצת הגיל הזו תוגש ל-FDA בסוף ספטמבר.

עם זאת, כבר בסוף יולי 2021 אישר משרד הבריאות את החיסון של חברת פייזר לילדים בגילאים 5 ועד 12 שנים עם רשימת התוויות של מחלות שבהן ניתן להמליץ על חיסון בגילאים הללו. זו הייתה המלצה תקדימית וחלוצית שלא בוצעה עד כה בשום מקום בעולם. מספר הילדים שחוסנו בגילאים אלה במדינת ישראל הינו נמוך מאוד. עם זאת, בארצות הברית חוסנו כ-200 אלף ילדים בהתווית off label זו.

המינון המסתמן בילדים בגילאים אלה הינו 10 מיקרוגרם (0.1 סיסי), דהיינו שליש מהמינון של מבוגר.

מה ההמלצה שלי בקבוצת גיל זו? לצערי כל מקרה וכל התוויה צריכות להישקל בנפרד. ברור שישנם ילדים (מושתלי ריאות או לב) שהינם בקבוצת סיכון גבוהה ביותר לתחלואה בווירוס ולכן על מי שנמצא באמת באחת מקבוצות הסיכון הקשות למחלה קשה, להתייעץ פרטנית עם הרופא המטפל.

סתם ילדים בריאים או עם מחלות רקע קלות בגילאים הללו? ממש אין מקום להתחסן בשלב זה.

מה לגבי חיסון שלישי לבני נוער?

על פי הוראות משרד הבריאות חיסון שלישי צריך להינתן למי שחוסן במנה השניה לפני מעל ל-5 חודשים. זהו עושה שכל גם במבוגרים וגם בילדים, מכיוון שאנחנו יודעים שאחרי פרק זמן זה יד דעיכה של הנוגדנים, בד ובד עם הימצאות וריאנט דלתא שהינו מדבק יותר וגורם לתחלואה משמעותית יותר.

לכן, ההמלצה נכונה גם לגבי בני נוער.

אז מה המלצתי האישית לחיסון ילדים ובני נוער (מעל גיל 12) נגד קורונה?

בחודשים האחרונים עולה בישראל כמות הנדבקים ואנחנו שומעים על ילדים שנדבקים ועל ישובים ומוסדות חינוך שלמים שנכנסים לבידוד.

החיסון בטוח לשימוש ויגן על בני הנוער ממחלה ולא פחות חשוב מבידודים מיותרים. אין סיבה שלא להתחסן.

שתי בנותי בגילאים 12 ועד 16 חוסנו כהלכה.

יש לזכור שמדובר בבני נוער וניתן לקבל ההחלטה על החיסון יחד איתם, בטח ובטח המתבגרים.

בהצלחה!