18/10/2021

בידוד במדינת ישראל – מי חייב? לכמה זמן? ואיך לקצר?

מי חייב בבידוד במדינת ישראל?

חיוביים לווירוס הקורונה – מחויבים לבידוד של 10 ימים מתשובת הבדיקה. 

חוזרי חו"ל שאינם מחוסנים או מחלימים – מחויבים לבידוד בית של שבועיים (ניתן לקצר ל-7 יום כתלות בשתי בדיקות, ראו בהמשך).

חוזרי חו"ל מחוסנים או מחלימים – כתלות במדינה ממנה חוזרים. 

חשופים לאדם חיובי (שאינם מחוסנים או מחלימים) – אחרי חשיפה מי שצריך להיכנס לבידוד הוא האדם החשוף בלבד. במידה וזה ילד קטן, שלא יכול לשהות בבידוד לבד, ניתן לבחור את אחד המבוגרים בבית שיהיה גם הוא בבידוד עם הילד החשוף. אין צורך או חובה שכל בני המשפחה יכנסו לבידוד אלא אם הם בוחרים בכך על פי מידת הזהירות. גם כאן ניתן לקצר הבידוד ל-7 ימים כתלות בשתי בדיקות ככתוב בהמשך. 

אנשים שמיועדים לבדיקת לקורונה – על פי הנחיות משרד הבריאות כל מי שנסקר לקורונה בשל תסמינים חדים ראוי שיהיה בבידוד בין הזמן של הופעת התסמינים החדים והסקירה ועד קבלת תוצאה שלילית של בדיקת ה-PCR. 

שימו לב לאותם מקרים של הורים שנמצאים ומטפלים בילד חיובי. ההורים הללו יהיו חייבים בבידוד גם כל עשרת ימי הבידוד לילד ורק אז, מיום החשיפה האחרון הם יתחילו לספור בידוד חדש של חשופים (בהנחה שלא נדבקו) לעוד 10-14 יום. 

כיצד ניתן לקצר את תקופת הבידוד משבועיים לשבעה ימים?

קודם על האדם לדווח על כניסה לבידוד על ידי שימוש בטופס המקוון (ראו קישור) או בטלפון כוכבית 5400.

יש לבצע בדיקת PCR ראשונה מוקדם ככל האפשר לאחר הכניסה לבידוד ובדיקה חוזרת (לפחות 24 שעות אחרי הבדיקה הראשונה) החל מהיום ה-7 לאחר החשיפה האחרונה או החזרה מחו"ל. במידה ושתי הבדיקות שליליות והאדם ללא סימפטומים, יוכל לצאת מבידוד אחרי 7 ימים ואחרי קבלת אישור משרד הבריאות באמצעות מסרון. 

כיצד מקבלים אישור משרד הבריאות? בקישור הבא יש להעלות את כל הפרטים לרבות קובץ מאוחד של שתי בדיקות ה-PCR השליליות.

שימו לב! מדובר על ספירה הכוללת את יום החשיפה/החזרה מחו"ל, בבקשה דוגמא:

פלוני אלמוני היה במגע אחרון עם חולה מאומת בתאריך 01/11/21 בשעה 14:00. דיווח למשרד הבריאות וביצע כאמור שתי בדיקות PCR שליליות במועדים שצוינו (בדיקה שניה החל מתאריך 07/11/21). הוא יוכל לצאת מבידוד בתאריך 07/06/21 בתנאי שדיווח על הבדיקות השליליות למשרד הבריאות וקיבל מסרון.

הנוהל של שבעה ימי בידוד לעומת 12-14 בעבר הינו משמעותי מאוד להרבה אנשים. מצד אחד מקצר הבידוד למי שלא חייב ומצד שני מעודד אנשים לדווח על בידוד למשרד הבריאות ולבצע בדיקות PCR. זה יכול לעזור בגילוי אנשים שאחרת לא היו עושים בדיקת PCR ולא היו מתגלים כחיוביים.