בידוד במדינת ישראל – מי חייב? לכמה זמן? ואיך לקצר?

19/04/2021

מי חייב בבידוד במדינת ישראל?

חיוביים לווירוס הקורונה – מחויבים לבידוד של 10 ימים. 

חוזרי חו"ל שאינם בעלי תו ירוק (מחוסנים או מחלימים) – מחויבים לבידוד בית של שבועיים (ניתן לקצר ל-10 יום כתלות בשתי בדיקות, ראו בהמשך).

חשופים לאדם שנדבק – אחרי חשיפה מי שצריך להיכנס לבידוד הוא האדם החשוף בלבד. במידה וזה ילד קטן, שלא יכול לשהות בבידוד לבד, ניתן לבחור את אחד המבוגרים בבית שיהיה גם הוא בבידוד עם הילד החשוף. אין צורך או חובה שכל בני המשפחה יכנסו לבידוד אלא אם הם בוחרים בכך על פי מידת הזהירות. גם כאן משך הבידוד הרשמי הוא שבועיים אבל ניתן לקצר הבידוד ל-10 ימים כתלות בשתי בדיקות ככתוב בהמשך. 

אנשים עם סימני מחלה – במדינת ישראל על כל אדם שיש לו חום ותסמינים נשימתיים להיכנס לבידוד, זאת מתוך ההכרה שאיש לא יכול לדעת אם לאדם X יש או אין קורונה (עד שלא יסקר). לכן משרד הבריאות יוצא מנקודת הנחה שיש מצב שזה קורונה ומבקש מהחולים להיכנס לבידוד, עד יומיים אחרי חלוף התסמינים או לחילופין עד קבלת תשובת בדיקת PCR שלילית. 

אנשים שמיועדים לבדיקת לקורונה – על פי הנחיות משרד הבריאות כל מי שנסקר לקורונה בשל תסמינים חדים ראוי שיהיה בבידוד בין הזמן של הופעת התסמינים החדים והסקירה ועד קבלת תוצאה שלילית של בדיקת ה-PCR. 

שתי דקויות שאשמח להאיר:

1. שימו לב להבדל בין 10-14 יום בידוד לחוזרי חו"ל ולחשופים לבין יומיים אחרי תום הסימפטומים לחולים שלא הוכחה אצלם קורונה. זיכרו שאם הייתם חולים במחלת חום, לא נסקרתם לקורונה, הבראתם ויצאתם מבידוד אחרי יומיים, יתכן ואתם עדיין מדבקים. לכן, שימרו מרחק ביטחון מהמבוגרים ומקבוצות הסיכון לתקופה הקרובה.

2. שימו לב לאותם מקרים של הורים שנמצאים ומטפלים בילד חיובי. ההורים הללו יהיו חייבים בבידוד גם כל עשרת ימי הבידוד לילד ורק אז, מיום החשיפה האחרון הם יתחילו לספור בידוד חדש של חשופים (בהנחה שלא נדבקו) לעוד 10-14 יום. 

מהו משך הבידוד והאם ניתן לקצר את תקופת הבידוד?

בואו ונעשה סדר במשך הבידוד בכל אוכלוסיה.

אנשים חיוביים לקורונה – בידוד של 10 ימים בהנחה ומדובר באנשים ללא דיכוי חיסוני ובהנחה שהאדם ללא סימפטומים בשלושת ימי הבידוד האחרונים.

אנשים חשופים או חוזרי חו"ל שאינם בעלי תו ירוק – בידוד של 14 יום שאפשר לקצר ל-10 יום. כיצד?

קודם על האדם לדווח על כניסה לבידוד על ידי שימוש בטופס המקוון (ראו קישור) או בטלפון כוכבית 5400.

יש לבצע בדיקת PCR ראשונה מוקדם ככל האפשר לאחר הכניסה לבידוד ובדיקה חוזרת (לפחות 24 שעות אחרי הבדיקה הראשונה) החל מהיום ה-9 לאחר החשיפה האחרונה או החזרה מחו"ל. במידה ושתי הבדיקות שליליות והאדם ללא סימפטומים, יוכל לצאת מבידוד אחרי 10 ימים ואחרי קבלת אישור משרד הבריאות באמצעות מסרון. 

כיצד מקבלים אישור משרד הבריאות? בקישור הבא יש להעלות את כל הפרטים לרבות קובץ מאוחד של שתי בדיקות ה-PCR השליליות.

שימו לב! מדובר על ספירה הכוללת את יום החשיפה/החזרה מחו"ל, כך שבפועל האדם יהיה בבידוד 9 יממות מלאות ועד חצות. על פי דוגמה מאתר משרד הבריאות: פלוני אלמוני היה במגע אחרון עם חולה מאומת בתאריך 01/04/21 בשעה 14:00. דיווח למשרד הבריאות וביצע כאמור שתי בדיקות PCR שליליות במועדים שצוינו (בדיקה שניה החל מתאריך 09/04/21). הוא יוכל לצאת מבידוד בתאריך 10/04/21 בחצות בתנאי שדיווח על הבדיקות השליליות למשרד הבריאות וקיבל מסרון.

הנוהל החדש (10 ימי בידוד לעומת 12-14 בעבר) יכול להיות משמעותי מאוד להרבה אנשים. מצד אחד מקצר הבידוד למי שלא חייב ומצד שני מעודד אנשים לדווח על בידוד למשרד הבריאות ולבצע בדיקות PCR. זה יכול לעזור בגילוי אנשים שאחרת לא היו עושים בדיקת PCR ולא היו מתגלים כחיוביים.

מהו נוהל איתור מגעים (חשופים) החדש של משרד הבריאות ומה חשיבותו?

בהנחה שאדם מסוים נתגלה כחיובי, מי שהיה בקירבתו וממתי מחויב בבידוד?

התשובה תלויה באם באם האדם החיובי הוא סימפטומטי או אסימפטומטי.

סימפטומטי שמועד תחילת התסמינים שלו ידוע – יש לאתר את המגעים שנחשפו אליו במהלך 4 הימים הקודמים ליום הופעת הסימפטומים.

סימפטומטי שאין מידע או שקיים ספק לגבי תאריך תחילת הסימפטומים (לא זוכר במדויק) – יש לאתר את המגעים שנחשפו אליו במהלך 7 הימים הקודמים ליום נטילת התשובה החיובית (שינוי שבוצע ב-04/01/21 – לא יום קבלת התשובה החיובית אלא יום שבו נלקחה הבדיקה החיובית).

אסימפטומטי – יש לאתר את המגעים שנחשפו אליו במהלך 7 הימים הקודמים ליום נטילת התשובה החיובית.

איתור שב"כ – הודעות ישלחו למגעים שנחשפו אל הנדבק במהלך 7 הימים הקודמים לנטילת תשובה החיובית.

 

מה הגדרת מגע צמוד (חשוף) ומה צריך לעשות מי שהיה חשוף למישהו שנדבק בקורונה?

הנחיות משרד הבריאות מדברות על חשיפה בהגדרות הבאות:

שהיה במרחק של פחות משני מטר למשך זמן של 15 דקות.

עבודה בצמוד או שהייה באותה כיתה של חולה מאומת. 

נסיעה יחד עם חולה מאומת בכל אמצעי תחבורה.

בני ביתו של חולה מאומת.  

בנוסף להגדרות הללו, כל מקרה חייב להישקל לגופו של עניין על מנת לדעת אם הייתה או לא הייתה חשיפה רשמית.

החשוף חייב להיכנס לבידוד של 10-14 יום. באם מדובר בילד ניתן לבחור מבוגר אחד שיכנס איתו לבידוד או כל בני המשפחה. 

שימו לב, רק החשוף צריך להיכנס לבידוד. מי שהיה חשוף לחשוף אינו חייב בבידוד. לדוגמה, אם מבוגר נחשף במקום העבודה למישהו שהיה חיובי הוא עצמו חייב בבידוד. לא אשתו ולא ילדיו.