16/04/2020

טיפול מאוחר בילדים בגלל פחד מווירוס הקורונה

לטעמי, מאמר סופר חשוב מאיטליה שהתפרסם ב-09/04/20 בלנסט ומתאר מה שרופאים רבים בישראל מדברים עליו. הנזק מהפחד מווירוס הקורונה, לפחות בילדים, גדול יותר מהנזק מהווירוס עצמו.
מבחינת הקורונה בילדים באיטליה, עד 02/04/20 נרשמו 1624 מקרים בילדים, המהווים 1.5% מסך כל מקרי הקורונה באיטליה. 84 ילדים (11%) נזקקו לאשפוז אבל אף לא אחד בטיפול נמרץ וללא מקרי תמותה. במקביל, המחברים האיטלקיים מדגימים ירידה של כ-80% בפניות לחדרי מיון ילדים בחודש מרץ בהשוואה למרץ בשנה שעברה.
אבל יש לזכור שילדים ממשיכים להיות חולים במחלות ילדות ובנוסף, ילדים שהם כבר חולים כרוניים ברקע צריכים להמשיך ולקבל את המעקב והטיפול הרוטיניים במחלתם.
אבל באיטליה, כמו גם בישראל, יש מספר גורמים שעלולים להביא לכך שילדים לא יגיעו לטיפול.
בעיות אוביקטיביות של נגישות בגלל הסגר – לדוגמה, אם התחבורה הציבורית מושבתת יש משפחות שלא יכולות פיזית להגיע לרופא.
פחד של ההורים – המשפחות פוחדות להידבק בקורונה (או שיאבחנו את הילד כחולה בקורונה) ולכן נמנעות מלהגיע לביקור אצל הרופא, בטח ובטח לחדר מיון.
נגישות של הרפואה הציבורית – הרבה מרפאות נסגרו, ישנם רופאים שלא עובדים והרבה מהקשר עם הרופא הפך להיות באמצעות הטלפון. לרפואה דרך הטלפון יש מגבלות רבות.

המחברים האיטלקיים אספו בתקופה של שבוע 12 מקרים שפוספסו של מחלות משמעותיות בילדים שקרו בגלל הפחד מהקורנה.
שני מקרים של סיבוך של מחלת סכרת חדשה, למרות שהיו סימנים ממושכים באופן יחסי אצל הילדים, שני הילדים אושפזו בטיפול נמרץ.
שני מקרים של לויקמיות חדשות בילדים שחיכו בבית יותר מדי זמן למרות סימפטומים ברורים, ילד אחד נפטר.
דלקת ריאות קשה שפוספסה, אלח-דם בגלל דלקת בדרכי השתן, ועוד ועוד.
חלק מהילדים היו בקשר עם רופא מטפל בטלפון והאבחנות האמורות פוספסו.
מתוך 12 הילדים שדווח עליהם, 4 נפטרו, 3 מהם היו עם מחלות רקע משמעותיות. כמובן שלאף אחד לא היה קורונה.

CHILDREN

גם אנחנו בישראל הגשנו לפרסום שני מאמרים דומים:

האחד על שלל מקרים במספר בתי חולים במדינת ישראל עם איחור דומה באבחנה, לרבות שני מקרים של אשפוז בטיפול נמרץ.

השני על מספר מקרים של דלקת בתוספתן שפוספסו בגלל אותן סיבות שציינתי.

ולכן, מה המסקנות שנכונות גם בישראל?

מסקנה להורים – בכל מקרה של מחלת ילד בבית על ההורים ליצור קשר עם הרופא המטפל. אם מדובר במחלה מתמשכת לרבות חום גבוה או שהילד נראה חולה, יש להגיע בכל מחיר לבדיקה רפואית. אחד מהמקרים שדיווחנו עליו הוא של ילד עם חום שהרופא המטפל אמר להורים בטלפון זה קורונה תישארו בבית (למרות שלילד היה חום וכאבי בטן, לא סימפטומים מובהקים של זיהום בקורונה), אבל רק התעקשות של האם הביאה לאבחנה הנכונה של דלקת קשה בתוספתן. 

מסקנה לרופאים – כל הקלינאים שביננו יודעים שרפואה בטלפון היא רפואה לילדים בריאים. על מי שעושה רפואה בטלפון לזהות מי הילדים החולים באמת ואצלם לא להתפשר על בדיקה גופנית מקפת ויעוץ מסודר.

מסקנה לקובעי המדיניות – וירוס הקורונה כמעט שלא מורגש כגורם לתחלואה בילדים, אבל הפחד מווירוס הקורונה גורם לתחלואה ניכרת. יש לצמצם במידת האפשר את אותם פספוסים מיותרים, שלא קורים בכמות כל כך גבוהה בשגרה.

בנוסף, על ההורים של אותם ילדים הסובלים ממצבים כרוניים יש להיות בקשר צמוד עם הרופא המטפל ולא לדחות טיפולים או מעקבים חשובים.

בקיצור, על כולנו, הורים ומטפלים, להיות ערניים ולא לפספס אבחנות משמעותיות בילדים.