19/04/2021

מהם אחוזי התמותה מקורונה במדינת ישראל ומה ניתן ללמוד מהם?

אחוזי תמותה מקורונה

חישוב שיעורי תמותה זה עניין מורכב, שמושפע מאוד ממספר גורמים ובעיקר מהגדרת האוכלוסייה הנסקרת. 

בהנחה שנשתמש בהגדרה הפשוטה ביותר, מספר המתים חלקי מספר הנדבקים, ניתן לראות שאחוז התמותה במדינת ישראל עומד היום על 0.8%. מספר זה הינו בין הנמוכים במדינות העולם שנכון ואפשרי להשוות אלינו.

זה נתון חשוב שההסבר שלו נובע משתי סיבות עיקריות לדעתי:

הסיבה העיקרית היא מניעת הדבקה של אוכלוסיות בסיכון במדינת ישראל. מגיע (שוב ושוב) שאפו גדול לאוכלוסיית מדינת ישראל, למבוגרים שהינם בקבוצת סיכון ולבני משפחתם ששמרו עליהם בעת הגל הראשון והשני. 
כשיתפרסמו נתונים רשמיים עדכניים ממדינות אחרות נראה שהגיל הממוצע להדבקה במדינת ישראל בשיאה של המגיפה (היה סביב 40 שנים, לדעתי בחודשים האחרונים ירד עוד יותר) היה נמוך יותר ממדינות אחרות.

 

אחוזי תמותה נמוכים בישראל

אין לי ספק שאחוזי התמותה הנמוכים הינם תמונת ראי של העובדה שאוכלוסיות בסיכון, בעיקר בגיל המבוגר, נשמרו ולא נדבקו. אם אחוז התמותה בין הגילאים 70 ל-80 שנה הוא 7.2% (נתון של משרד הבריאות מהגל הראשון), אז יש לברך על כך שלא נדבקו אנשים רבים במדינת ישראל בגילאים אלה.

 

יחידות קורונה בבית חולים

נקודה שנייה, שציינתי אותה כבר בעבר, היא שהחולים של גל הקורונה הראשון או השני, זכו וחלקם עדיין זוכים לטיפול רפואי נהדר. החולים אושפזו ביחידות טיפול נמרץ מצוינות והונשמו בצורה מיטבית.
בצורה כזו שנתנה להם סיכוי לצאת מהמצב הקשה אליו נקלעו או לחילופין בצורה כזו שהאריכה משך הזמן עד לפטירה.
חלק מן החולים הקשים ביותר קיבלו טיפול מהמעלה הראשונה ובזכות העבודה שהם צעירים ובריאים גם הצליחו לצאת מהמצב הקשה.

תנו את הדעת על כמה אנחנו רחוקים מרחק שנות אור ממדינות כמו איטליה, גרמניה, אנגליה ועוד, שם אחוזי התמותה הינם גבוהים הרבה יותר.