שפעת חורף 2019-2020

17/10/2019

חיסון לשפעת בישראל

כפי שתראו בהמשך עונת השפעת בתחילתה, וכמו בכל שנה מתחילים הרינונים על עונה חזקה יותר או פחות, על יעילותם הצפויה של החיסונים ועל חלקה הספציפי של השפעת בתחלואת החורף המתקרבת.

אז לכאורה נכון לתחילת דצמבר 2019 הצפי הוא לעונת שפעת סוערת וזה לאור הדיווחים שמגיעים מחלקו השני של העולם (אוסטרליה) על עונת שפעת חזקה.

זה בנוסף לעובדה שחיסוני השפעת הגיעו באיחור יחסי השנה למדינתנו, הופך את העונה הקרובה לפוטנציאלית מאיימת.

אבל מה באמת יהיה במדינת ישראל? נחיה ונראה.

חשיבות החיסונים נדונה בפוסט אחר באתר זה.

אבל בעדכון זה אני רוצה להציג פרויקט יפה וחשוב שמתקיים במדינת ישראל. פרויקט שאולי הציבור פחות מכיר וזהו פרויקט ניטור שפעת. הפרויקט והדיווחים מתחילים בתחילת אוקטובר ומסתיימים בתום עונת השפעת/החורף (תחילת חודש אפריל).

הפרויקט מתבצע תחת קורת הגג של משרד הבריאות (המרכז הלאומי לבקרת מחלות) ולוקחים בו חלק מיונים, מרפאות ומעבדות מרכזיות.

נתונים מחדרי המיון במדינת ישראל ומשתי קופות חולים גדולות (כללית ומכבי) נאספים בפרויקט ארצי זה ובעזרת אלגוריתם רפואי מחושבת תחלואה ופעילות נגיפים נשימתיים. נתונים וירולוגיים מהמעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר נאספים גם הם ובעזרתם גם ניתן לקבוע סדר גודל של פעילות נגיפי השפעת.

שוב, ניתן לחלק הניטור לשתי זרועות:

זרוע הקלינית – ניתוח נתונים אודות פניות של חולים אל מרפאות בקהילה ואל מיוני בבתי החולים בשל תסמינים נשימתיים.

זרוע מעבדתית – עוסקת בבידוד נגיפי שפעת ממשטחי אף ולוע הנלקחים ממדגם של חולים עם תחלואה דמוית-שפעת הפונים אל מרפאות זקיף בקהילה. מרפאות זקיף הן רשת מרפאות קופת חולים רגילות בפריסה ארצית שם נלקחים משטחי אף ולוע לזיהוי נגיפים נשימתיים ממטופלים שמתקבלים בתמונה נשימתית כלשהי. לזרוע המעבדתית גם נאספים נתונים על בידודי נגיף השפעת מחולים מאושפזים בבית החולים 'שיבא'.

מידע על קצב ההתחסנות נגד שפעת בקרב המבוטחים נאסף אף הוא מקופות החולים.

ניתן לקרוא את הדו"ח השבועי באתר משרד הבריאות כאן.

כמובן שבעזרת כלל הנתונים הללו ניתן לדעת בזמן אמת, ברמה מקומית או ארצית, מידע משמעותי לגבי פעילות נגיפים נשימתיים בכלל, ושפעת בפרט. לדו"ח השנתי שמסכם עונת שפעת יש תפקיד חשוב בקביעת מדיניות בריאות לרבות יעילות חיסוני השפעת באותה עונה.

עדכון של דוקטור אפי מתאריך 04/12/2019:

דו"ח עדכון שבועי לשבוע שהסתיים ב-30/11/19 –

נמשכת העליה בשיעור הפניות למרפאות ולבתי החולים בשל תחלואה דמוית שפעת ודלקת ריאות.

מבחינה וירולוגית – במרפאות הזקיף נמצאו 32% דגימות חיוביות לשפעת (הרוב זני A אך שני מקרים של זן B). מתוך מאושפזי 'שיבא' נמצאו 13% מקרים נוספים של שפעת (הרוב A).

נתון מעניין נוסף הוא שעד תאריך ה-01/12/2019 התחסנו כ-12% מאזרחי המדינה, זאת בהשוואה ל-16% בתקופה במקבילה שנה שעברה. זאת בעיקר בגלל האיחור בהגעה של החיסונים למדינתנו.

מסקנה – העונה בהחלט מתחילה. השפעת כבר כאן…