08/05/2020

תסמונת חדשה בילדים אחרי זיהום בקורונה – שוק ומדדי דלקת מוגברים

כפי שכתבתי במקום אחר באתר, בשבועיים האחרונים צצו בעולם דיווחים לא מדעיים על תסמונת חדשה בילדים, כשהמחשבה היא שיש קשר לזיהום לאחרונה בקורונה. הדיווחים הראשונים יצאו מלונדון ומאיטליה, בהמשך פרסמתי על דיווח לא מניו-יורק.

אולם זהו הפרסום המדעי הראשון לגבי תסמונת חדשה זו, והוא פורסם בלנסט בתאריך 06/05/20 ומתאר מקרים מלונדון.

במהלך 10 ימים בחודש אפריל אושפזו 8 ילדים בתמונה דומה של שוק ומדדי דלקת מוגברים עם ערבוביה של מאפיינים שדומים למספר מחלות מוכרות ברפואת ילדים:

א. מחלת קאווסקי – מחלה דלקתית שהטריגר לה לא ברור (יכול להיות אחרי זיהומים) הפוגעת בדפנות כלי הדם (וסקוליטיס) ומאופיינת במדדי דלקת מוגברים. לקאווסקי יש קריטריונים ברורים, אולם ילד שמציג תמונה דומה לקאווסקי אבל לא מקיים הקריטריונים במלואם נקרא קאווסקי לא טיפוסי.

ב. תסמונת הלם רעלני, ובאנגלית Toxic shock syndrome – מחלה קשה המאופיינת בשוק בגלל רעלנים שמופרשים על ידי חיידקים.

כל 8 הילדים המדווחים היו בריאים לחלוטין לפני המחלה הנוכחית, 5 בנים ו-3 בנות, 6 ממוצא אפרו-קריביאני. גילאים – מ-4 ועד 14 שנה. 

7 מתוך השמונה היו מעל אחוזון 75% במשקל. ל-4 הייתה חשיפה במשפחה לקורונה.

 

התייצגות הילדים החולים:

לכולם היה חום גבוה מ-39 לפחות ל-4 ימים. שבעה מהשמונה סבלו מכאבי בטן ושלשולים. חמישה מהשמונה היו עם דלקת עיניים (אופייני לקאווסקי). לחלקם פריחה, בצקות וכאבים בגפיים.

כל השמונה אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ בתמונה של שוק ולחצי דם נמוכים ונזקקו לתרופות המעלות לחץ הדם. חמישה נזקקו להנשמה מכנית (לא בגלל בעיה נשימתית אלא בגלל השוק) ואחד מהם גם לתמיכה באמצעות אקמו. 

שוק בילדים

כל הילדים היו שליליים לווירוס הקורונה בבדיקת PCR מהפרשות מערכת הנשימה. למרות מדדי דלקת מוגברים ביותר, בשבעה ילדים לא בודד מזהם ספציפי. עם זאת, כל 8 הילדים היו חיוביים בבדיקה סרולוגית לקורונה.

לכל הילדים הייתה פגיעה לבבית שבאה לידי ביטוי באנזימי לב מוגברים ובממצאים פתולוגיים בבדיקת האקו שעברו. אצל אחד מהילדים התפתחה הרחבה משמעותית של כלי הדם בלב.

כל הילדים טופלו בנוגדנים (IVIG) ושישה מהם גם באספירין (טיפול מקובל בקאווסקי).

תמותה נרשמה במקרה יחיד ובנתיחה שאחרי המוות בודד וירוס קורונה.

לדעת המחברים המקרים הללו הם התיאור הראשון בספרות של תופעה חדשה המתרחשת בילדים שנחשפו לקורונה אבל היו אסימפטומטיים. בשל העובדה שמגיעים באופן יחסי רחוק מהזיהום בקורונה, בדיקת ה-PCR שלילית. 

מאפייני התסמונת הזו חופפים בחלקם לקאווסקי או ל-TSS ומלווים בשוק קשה ובמדדי דלקת מרשימים. 

מקרים אלה דורשים הכרות של הצוות המטפל וניהול אגרסיבי ביחידות טיפול נמרץ. 

לדברי המחברים אחרי שמאמר זה הוגש לפרסום אושפזו עוד 12 ילדים (סה"כ 20) בתמונה דומה, כאשר כל העשרה הראשונים שנבדקו, לרבות השמונה שדובר עליהם פה במאמר, היו חיוביים בבדיקה סרולוגית לקורונה.

המחברים לא דנים הרבה על הטיפול שקיבלו הילדים – מעבר לטיפול התומך כולם טופלו בנוגדנים כמקובל בקאווסקי, ונראה שחוץ מהילד היחיד שהסתבך, הייתה הטבה בשאר המקרים.

מבחינת שכיחות – זו בטח לא תסמונת שכיחה מאוד, אבל בכל זאת יש כבר שני צברים, בלונדון ובניו-יורק. האם יתכן שתסמונת זו שכיחה יותר במוצא אתני מסוים כפי שקאווסקי שכיחה יותר בילדים אסייתים?

הכי חשוב, לדעת, להכיר, לזהות מוקדם ולטפל כראוי במקרים דומים, באם יהיו בארץ.