ריקול של מוצרי סימילאק (איסוף יזום)

מה בדיוק קרה שחברת אבוט ישראלת יצאה לקראת סוף פברואר 2022 במבצע ריקול לשני (ובהמשך לשלושה) מוצרים? ומה המשמעות לשאר המוצרים?

מה בדיוק קרה בארצות הברית?

באמצע פברואר 2022, זיהה המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית מספר מקרים של זיהום בשני חיידקים היכולים להיות קשורים לזיהום באבקות של המוצרים המדוברים. עד כה נמצאו 4 מקרים, כולל 2 מקרי מוות בתינוקות הקשורים למוצרים המדוברים.

לחיידק הראשון קוראים קרונובקטר סקאזקי (Cronobacter sakazakii) והוא אחראי לשלושה מקרים של אלח-דם (זיהום בדם) בתינוקות קטנים ולחיידק השני שבודד במקרה יחיד קוראים סלמונלה ניופורט (Salmonella newport) והוא עלול לגרום לאלח-דם או לשלשולים בתינוקות.

המוצרים החשודים לזיהום יוצרו באתר ספציפי במדינת מישיגן בארצות הברית. על פי הכתוב באתר המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית החיידק הראשון (קרונובקטר) זוהה כמזהם סביבתי באתר המפעל, מה שהביא אף להשמדת מוצרים.  

ריקול (איסוף יזום) של מוצרי סימילאק

אילו מוצרים נאספים בארצות הברית ובארץ?

שני המוצרים הראשונים שנמסר שיאספו בתאריך 20/02/22 היו:

סימילאק אלמנטום – אבקת פורמולה על בסיס חלבון חלב פרה עם חלבון מפורק באופן נרחב הניתנת בעיקר לתינוקות עם רגישות לחלבון חלב פרה.

מעשיר חלב אם (HMF – Human milk fortifIer) – בעצם אבקה שמוסיפים לחלב שאוב במטרה להעשיר התזונה של התינוק, לרוב פגים הנזקקים לתוספת קלוריות.

מוצר נוסף שנמסר שיאסף בתאריך 28/02/22 הוא סימילאק 60/40 המיועד לתינוקות עם בעיות בכליות.

שלושת המוצרים הללו נמכרים בישראל עם מרשם בלבד. זאת אומרת, שאם אתם לא קונים פורמולה או תוסף עם מרשם, הילד שלכם לא מקבל הפורמולות הללו. 

יש לציין כי המוצרים עוברים בארץ, טרם שיווקם, בדיקות רבות לרבות בדיקות מיקרוביולוגית לנוכחות חיידקים. עם זאת, אני בטוח שגם המוצרים ששווקו בארצות הברית עברו בדיקות דומות טרם השיווק שלהם ועדיין נמצאו כקשורים לזיהום בתינוקות.

האם יש סיבה לחשוש ממוצרי סימילאק אחרים?

האמת, אני ממש חושב שלא.

אבוט ישראל היו חייבים לצאת באיסוף הזה אחרי שהמרכז לבקרת מחלות בארצות הברית יצא בקריאה דומה בארצות הברית.

לדעתי הסיכוי שיש זיהום דומה במוצרים אחרים של סימילאק הינו זהה לסיכוי לזיהום בכל מוצר של חברה אחרת דומה.

מה צריך לעשות תינוק שצרך את אחד המוצרים שבאיסוף?

אם התינוק בריא וחמוד, יש צורך למצוא לו תחליפים ולא לעשות משהו נוסף. תחליף לפורמולות מפורקות באופן נרחב ניתן למצוא בקישור הבא.

אם לתינוק יש חום או סובל משלשולים, יש מקום לבדיקת רופא ילדים ולשקילת לקיחת תרביות (דם וצואה).