01/12/2021

האם לחסן ילדים כנגד וירוס הקורונה?

משרד הבריאות המליץ על חיסון ילדים החל מגיל 5 שנים.

למרות שלכולנו ברור שלחיסונים כנגד וירוס הקורונה יש פוטנציאל להגן על רבים ולהחזיר את כולנו לשיגרה מבורכת, יש הרבה בתים בישראל נשאלת בהם השאלה האם מוצדק לחסן את הילדים בגיל צעיר זה.

אז בפרק זה אנסה להעביר מה בעד ומה נגד?

האם לחסן ילדים כנגד וירוס הקורונה?

מה בעד חיסון קורונה לילדים בני 5 ומעלה

הגנה ישירה על המתחסנים – למרות שאין מחלה קשה בילדים בגילאים אלה, פה ושם ישנם כאלה שסובלים ממחלה קלה ובאופן יותר נדיר – גם מסיבוכים מאוחרים (תסמונת פוסט קורונה או long קורונה). שימו לב ששני הסיבוכים האחרונים פחות שכיחים באוכלוסיית הילדים בגילאים 5-12 מאשר בגדולים יותר. עם זאת ככלל, חיסון של ילדים בכל גיל יגן עליהם מהמחלה ומסיבוכיה. 

יש לזכור שבין הילדים (ולא משנה באיזו גיל הם) ישנם כאלה שסובלים ממחלות כרוניות ששמות אותם בסיכון גבוה יותר לתחלואה מהקורונה. אלו ילדים שיכולים "להנות" יותר מהחיסון ברמה האישית. 

הגנה על סביבת המתחסנים – חיסון של ילדים יעזור בעצירת המגיפה הנוכחית. ברמה המשפחתית – ילד מחוסן לא ידביק אם סבתא שלו, מחוסנת או לא. וברמה הלאומית – עוד חלק של האוכלוסיה יתחסן וככל הנראה פחות ידביק. זאת אומרת, שברמה הלאומית חיסון של כל קבוצת גיל שהיא, הינה מבורכת.

בטיחות החיסון – הרושם הוא שמדובר בחיסון בטוח ללא תופעות לוואי משמעותיות קצרות או ארוכות טווח. יש לזכור שחוסנו כבר בעולם מליוני ילדים מעל גיל 12 שנים ללא תופעות לוואי משמעותיות ובמקביל תוצאות המחקר בגילאים הצעירים יותר גם לא הציפו בעיות בטיחות רבות. הרושם הוא שלא תהיה הפתעה בדמות תופעת לוואי משמעותית גם בקבוצת הילדים הצעירים יותר. 

שימו לב שמאז התחלת חיסון אוכלוסיית גיל זו בארצות הברית חוסנו כבר מעל שלושה מליון ילדים בגילאים הללו, ללא הצפה של בעיות בטיחות משמעותיות.

חזרה לשיגרה של אותם ילדים – רוב הילדים, בכל הגילאים, עברו את אחת התקופות הקשות והמאתגרות ביותר. במקום לנהל חיי חברה כמו שנהוג בגילאים 5 עד 18, ובמקום ללמוד, הילדים היו עסוקים בלעבור מסגר אל סגר או מקפסולה אל קפסולה. לכן, לחיסון יעיל תהיה משמעות גדולה על החזרה לשיגרה מבורכת של אותם ילדים בעזרת מניעת מחלה ובידוד כמובן.

מה נגד חיסון קורונה לילדים בני 5 ומעלה

מחלה לא קשה בילדים – רוב הילדים שנדבקים בקורונה הינם אסימפטומטיים ושיעור הסיבוכים הוא אפסי. כמובן שיש לזכור שתוארה לאחרונה מחלה דלקתית אחרי קורונה (ניתן להרחיב בקישור הבא) ונכון שדווח על מקרה פטירה יחיד בשל סיבוך זה, אבל בגדול מדובר בסיבוך שאינו שכיח במדינת ישראל ביחס לכמות ההדבקות, בטח ובטח לא בגילאים 5 עד 12 שנה. 

בנייר העמדה של האיגוד למחלות זיהומיות בילדים, המצדד במתן החיסון, הוזכרו מספרים של ילדים שהיו חולים בקורונה במחלה בינונית ואף קשה. נכון פה ושם היו מקרים יוצאי דופן שכאלה, אבל ברוב רובם של המקרים גם אם הילד ענה להגדרת משרד הבריאות למחלה בינונית או קשה (הגדרה שכתבתי בעבר שהייתה מאוד מאוד רחבה) אזי מחלתו בפועל לא הייתה קשה וההחלמה הייתה מלאה. אפשר להגיד את זה אחרת – החורף האחרון היה הקל ביותר שאני זוכר מבחינת תחלואה נשימתית בילדים למרות שהייתה קורונה.

שמירה על הסביבה – זו שאלה שאפשר לדיין בהרבה אופנים, לרבות אתיקה. האם ראוי מבחינתה לאומית לחסן אוכלוסיה מסוימת כנגד מחלה שלרוב לא מזיקה לה ולו רק על מנת להקטין העברה לסביבה? שאלה טובה. יש לזכור שלא מדובר רק בהגנה תאורטית ברמת הלאומית אלא שלכל ילד ולכל בן נוער יש בני משפחה מבוגרים יותר וללא ספק חיסון שלו יכול להוריד תחלואה גם אצל המקורבים אליו (מחוסנים או לא). בנוסף, זהו לא החיסון הראשון שאחת ממטרותיו אינה להגן בהכרח על האינדיבידואל אלא לספק הגנה רחבה לכלל האוכלוסיה. ראו המקרה של חיסון אדמת בבנים או חיסון פוליו בטיפות

בטיחות החיסון – תופעת לוואי לא שכיחה ולא צפויה התגלתה במתחסנים צעירים – דלקת בשריר הלב. למרות השם המפוצץ מדובר היה במקרים קלים שלרוב לא נזקקו לטיפול מיוחד עם החלמה מלאה. מאידך, העובדה שישראל הייתה הראשונה לדווח על תופעת לוואי נדירה זו העידה על כך שכאשר נכנס חיסון חדש, לוקח זמן לאתר תופעות לוואי נדירות ולכן כולנו פחדנו מעוד תופעות לוואי שלא תוארו עד כה. עם זאת, העובדה שמספר מליונים של בני נוער כבר חוסנו בצפון אמריקה מאפשרת לנו להגיד בפה מלא שאין עוד תופעות לוואי נוספות שלא נמצאו בעבודה המקורית של פייזר או עד כה.

יעילות החיסון כנגד זן הדלתא (או מוטציות חדשות) – מעצבן ככל שיהיה אבל צריך לשים את הדברים על השולחן. החיסון הנוכחי אינו יעיל בצורה מלאה כנגד זן הדלתא. ההוכחות לכך רבות ומגוונות. אז אנחנו למעשה מציעים לילדים להתחסן במה שיש, כשברור לנו שהחיסון נותן הגנה מסוימת אבל כזו שרחוקה מלהיות אופטימלית.

מהו המינון בילדים בגילאים 5-12 שנים?

המינון בילדים בגילאים אלה, ללא קשר למשקל, הינו 10 מיקרוגרם (0.1 סיסי), דהיינו שליש מהמינון של ילדים מעל גיל 12 ושל מבוגרים.

אז מה המלצתי האישית לחיסון ילדים (מעל גיל 5 שנים) ובני נוער נגד קורונה?

למרות שכרגע אנחנו בתקופה יחסית רגועה מהקורונה, ברור לכולנו שיהיה קשה להימנע מגל חמישי.

החיסון בטוח לשימוש ויגן על הילדים ממחלה ולא פחות חשוב מבידודים מיותרים. לכן, אין סיבה שלא להתחסן.

המטרה של כולנו היא מניעת תחלואה, קלה ככל שתהיה בילדים ובטח ובטח חזרה של כולנו לחיים רגילים.

מבחינתי אין הבדל בהמלצה בילדון בן 5.5 שנים לעומת מישהו בן 11.

שימו לב, בשבועות הקרובים יתחיל קמפיין רציני ביותר על מנת להעלות אחוז המתחסנים מקרב הילדים הקטנים. כחלק מהקמפיין ינסו להפחיד אתכם ההורים עם מילים כמו קורונה קשה, PIMS ועוד. זו בפירוש לא הסיבה הראשית לחיסון ילדים בגילאים 5 עד 12 שנה מכיוון שמחלה משמעותית בילדים בריאים בגילאים הללו נדירה.

הסיבה החשובה ביותר היא החזרה לשיגרה של אותם ילדים, התחלואה העקיפה שגרמה הקורונה באותם ילדים ועצירת התחלואה במבוגרים (שנדבקים מהילדים) במדינת ישראל.

לדעתי שווה שאתם ההורים תחסנו אבל מהסיבה הנכונה ולא כי מישהו הפחיד אתכם כי פורסם שמחלקות הקורונה לילדים מלאות (הן לא מלאות).

בהצלחה!