עונת שפעת חורף 2020-2021 – לאן נעלמה השפעת ומה המשמעות?

07/06/2021

שפעת חורף 2020-2021 - המלכה (השפעת) out, המלך (הקורונה) in?

מי האמין לפני מספר חודשים שווירוס השפעת לא יופיע כלל בחורף הקרוב? מי האמין שלא יהיה בידוד אחד של שפעת בחורף 2020-2021? 

בפרק זה אני רוצה להציג פרויקט יפה וחשוב שמתקיים כל שנה בעונת השפעת במדינת ישראל. פרויקט שאולי הציבור פחות מכיר ונקרא פרויקט ניטור שפעת. הפרויקט והדיווחים מתחילים בתחילת אוקטובר ומסתיימים בתום עונת השפעת/החורף (תחילת חודש אפריל).

הפרויקט מתבצע תחת קורת הגג של משרד הבריאות (המרכז הלאומי לבקרת מחלות) ולוקחים בו חלק מיונים, מרפאות ומעבדות מרכזיות.

נתונים מחדרי המיון במדינת ישראל ומשתי קופות חולים גדולות (כללית ומכבי) נאספים בפרויקט ארצי זה ובעזרת אלגוריתם רפואי מחושבת תחלואה ופעילות נגיפים נשימתיים. נתונים וירולוגיים מהמעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר נאספים גם הם ובעזרתם גם ניתן לקבוע סדר גודל של פעילות נגיפי השפעת.

עונת שפעת חורף 2020-2021 - לאן נעלמה השפעת ומה המשמעות?

שוב, ניתן לחלק הניטור לשתי זרועות:

זרוע הקלינית – ניתוח נתונים אודות פניות של חולים אל מרפאות בקהילה ואל מיוני בבתי החולים בשל תסמינים נשימתיים.

זרוע מעבדתית – עוסקת בבידוד נגיפי שפעת ממשטחי אף ולוע הנלקחים ממדגם של חולים עם תחלואה דמוית-שפעת הפונים אל מרפאות זקיף בקהילה. מרפאות זקיף הן רשת מרפאות קופת חולים רגילות בפריסה ארצית שם נלקחים משטחי אף ולוע לזיהוי נגיפים נשימתיים ממטופלים שמתקבלים בתמונה נשימתית כלשהי. לזרוע המעבדתית גם נאספים נתונים על בידודי נגיף השפעת מחולים מאושפזים בבית החולים 'שיבא'.

מידע על קצב ההתחסנות נגד שפעת בקרב המבוטחים נאסף אף הוא מקופות החולים.

כמובן שבעזרת כלל הנתונים הללו ניתן לדעת בזמן אמת, ברמה מקומית או ארצית, מידע משמעותי לגבי פעילות נגיפים נשימתיים בכלל, ושפעת בפרט. לדו"ח השנתי שמסכם עונת שפעת יש תפקיד חשוב בקביעת מדיניות בריאות לרבות יעילות חיסוני השפעת באותה עונה.

מה קורה בינתיים?  

לא הייתה שפעת במדינת ישראל בחורף 2020-2021!

מה זה אומר לגבי החורף הקרוב? לדעתי זה אומר שהולך להיות שמח. לעובדה שחלק גדול מהאוכלוסיה חולה כל שנה בשפעת יש משמעות רבה מבחינה אפידמיולוגית. העובדה שאוכלוסיה שלמה לא הייתה חולה בשפעת בחורף נתון תביא לירידה בחיסוניות ולפגיעות רבה יותר שלה.

ברור שזוהי ספקולציה ואיש לא יודע כיצד תתנהג השפעת בחורף הבא. אבל אני ממליץ לכולנו להתכונן בהתאם, להתחסן כנגד השפעת ולצפות בסבלנות.

קיראו בקישור הבא על החיסון לשפעת בחורף 2021-2022.