שפעת חורף 2019-2020

14/03/2020

שפעת חורף 2019-2020 - המלכה (השפעת) מתה, יחי המלך (הקורונה) החדש

מי האמין לפני חודשיים שהשפעת תעניין אותנו כקליפת שום?

בלי קשר לווירוס הקורונה החדש, עונת השפעת בנסיגה, ולמרות שיש עדיין מקרים, אפשר להתחיל בסיכומים על עונה חזקה יותר או פחות, על יעילותם של החיסונים (למי שהצליח להשיג חיסון…) ועל חלקה הספציפי של השפעת בתחלואת החורף שהכתה בנו.

אז לכאורה נכון לתחילת מרץ 2020, ניתן להגיד שעונת השפעת שהסתמנה כסוערת וזאת גם לאור הדיווחים שהגיעו ממקומות אחרים בעולם (אירופה וארצות הברית) בסופו של יום הייתה עונה ממוצעת.

אבל איך באמת תסוכם במלואה עונת השפעת במדינת ישראל? נחכה לשני דוחות חשובים – האחד דו"ח של המרכז הלאומי לבקרת מחלות מארצות הברית שיסכם את יעילותם של החיסונים השנה (ככל הנראה סביב 50%) והשני דו"ח הסיכום של העונה הישראלית כפי שיסוכם על ידי משרד הבריאות בעוד כחודש.

חשיבות החיסונים נדונה בפוסט אחר באתר זה.

אבל בעדכון זה אני רוצה להציג פרויקט יפה וחשוב שמתקיים במדינת ישראל. פרויקט שאולי הציבור פחות מכיר וזהו פרויקט ניטור שפעת. הפרויקט והדיווחים מתחילים בתחילת אוקטובר ומסתיימים בתום עונת השפעת/החורף (תחילת חודש אפריל).

הפרויקט מתבצע תחת קורת הגג של משרד הבריאות (המרכז הלאומי לבקרת מחלות) ולוקחים בו חלק מיונים, מרפאות ומעבדות מרכזיות.

נתונים מחדרי המיון במדינת ישראל ומשתי קופות חולים גדולות (כללית ומכבי) נאספים בפרויקט ארצי זה ובעזרת אלגוריתם רפואי מחושבת תחלואה ופעילות נגיפים נשימתיים. נתונים וירולוגיים מהמעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר נאספים גם הם ובעזרתם גם ניתן לקבוע סדר גודל של פעילות נגיפי השפעת.

שוב, ניתן לחלק הניטור לשתי זרועות:

זרוע הקלינית – ניתוח נתונים אודות פניות של חולים אל מרפאות בקהילה ואל מיוני בבתי החולים בשל תסמינים נשימתיים.

זרוע מעבדתית – עוסקת בבידוד נגיפי שפעת ממשטחי אף ולוע הנלקחים ממדגם של חולים עם תחלואה דמוית-שפעת הפונים אל מרפאות זקיף בקהילה. מרפאות זקיף הן רשת מרפאות קופת חולים רגילות בפריסה ארצית שם נלקחים משטחי אף ולוע לזיהוי נגיפים נשימתיים ממטופלים שמתקבלים בתמונה נשימתית כלשהי. לזרוע המעבדתית גם נאספים נתונים על בידודי נגיף השפעת מחולים מאושפזים בבית החולים 'שיבא'.

מידע על קצב ההתחסנות נגד שפעת בקרב המבוטחים נאסף אף הוא מקופות החולים.

ניתן לקרוא את הדו"ח השבועי באתר משרד הבריאות כאן.

כמובן שבעזרת כלל הנתונים הללו ניתן לדעת בזמן אמת, ברמה מקומית או ארצית, מידע משמעותי לגבי פעילות נגיפים נשימתיים בכלל, ושפעת בפרט. לדו"ח השנתי שמסכם עונת שפעת יש תפקיד חשוב בקביעת מדיניות בריאות לרבות יעילות חיסוני השפעת באותה עונה.

עדכון של דוקטור אפי מתאריך 09/03/2020

דו"ח עדכון שבועי לשבוע שהסתיים ב-07/03/2020 –

המשך ירידה בשיעור הפניות למרפאות ולבתי החולים בשל תחלואה דמוית שפעת ודלקת ריאות.

מבחינה וירולוגית – במרפאות הזקיף נמצאו אומנם 27% דגימות חיוביות לשפעת (כולן זן B), אבל מדובר במספרים נמוכים ביותר. מתוך הדגימות במאושפזי 'שיבא' נמצאו 5% בידודים חיוביים לשפעת (כולן A).

התקשורת והפחד עשו את שלהם ולכן מעניין לציין שהשנה התחסנו כנגד השפעת כ-25% מאזרחי המדינה (מעל שני מליון ומאתיים אלף אזרחים!), בהשוואה ל-20% בתקופה המקבילה בשנה שעברה. לדעתי זהו שיא ישראלי, וזאת למרות האיחור בהגעה של החיסונים למדינתנו.

מסקנה – התחלואה בנסיגה, יעילות החיסונים השנה כ-50%, נחכה לסיכומים בסוף העונה ובינתיים נתרכז במלך החדש, וירוס הקורונה…