הודעה של מטרנה על מחסור צפוי במוצרי מטרנה מהדרין שלב 1 – מה? מי? ולמה?

אז מה קרה במטרנה? 

כאילו שלא חסרות לנו צרות, עדכנה בתאריך 18/07/23 חברת מטרנה על מחסור צפוי של מוצרי תמ"ל שלב 1 בכשרות מהדרין, בשל עצירת פעילות הייצור במפעל לתחזוקה. 

על פי הדיווח, העצירה נובעת בעקבות ממצאים מיקרובאליים שנמצאו לאחרונה, החורגים מהסטנדרט המקובל במהלך ייצור מוצרי מטרנה מהדרין שלב 1. ממצאים אלו התגלו במסגרת תהליכי בקרת איכות ובדיקות שגרתיות קפדניות, שהחברה מבצעת במפעל באופן שוטף, לרבות בדיקות מיקרוביאליות, טרם שחרור מוצרים לשוק. 

ובסוף ספטמבר 2023, שוב חריגה מיקרוביאלית, באותו מפעל, והפעם צפוי מחסור רוחבי של מוצרים רבים. על ארוע זה בפרק נפרד באתר, בקישור הבא.

אז מה בדיוק קרה?

ד"ר אפי – מה הכוונה בחריגה מיקרוביאלית? 

חיידקים  מצויים בסביבתנו בכל מקום, כולל, מים, אדמה, במזונות שונים ואפילו בבית (כולל משטחי הכנת מזון). במקרים נדירים מאד, חיידקים פתוגנים (הגורמים למחלה), עלולים להימצא בקו הייצור של מפעלי מזון והן במוצרים. 

עם זאת, לחברות מזון רציניות, בטח ובטח למי שמייצר תמ"ל, יש תהליכי איכות ובקרה משמעותיים וקפדנים והן עובדות לפי תקנים מחמירים המחייבים בדיקה של כל אצוות ייצור. כאשר ישנה חריגה הכוונה לכך שישנו ממצא שלא היה צפוי להיות. 

זה מה שקרה גם במקרה זה. נמצאה חריגה שלא שוחררה לשיווק.

הודעה של מטרנה על מחסור צפוי במוצרי מטרנה מהדרין שלב 1 - מה? מי? ולמה?

איזה חיידק נמצא? 

בתקשורת נמסר כי מדובר בחיידק בשם כרונובקטר (Cronobacter). לא נמסר מהו התת סוג של אותו חיידק.

מה זה כרונובקטר? באיזה חיידק מדובר? 

מדובר למעשה במשפחה רחבה של חיידקים, שוכני מעיים שנמצאים בסביבתנו באופן שכיח. עם זאת, המשפחה הזו, ובעיקר זנים ספציפיים בה, עלולים לגרום במקרים נדירים לחולי בילדים. בעיקר בתינוקות קטנים או בפגים, כאשר הרבה פעמים מקור ההדבקה הוא זיהום באבקה של התמ"ל.

בקיצור, חיידק פשוט שוכן סביבה, אבל שבמקרים נדירים גורם למחלה לא נעימה בתינוקות קטנים. טוב שבמקרה זה בקרת האיכות מצאה סימנים להימצאות חיידק זה עוד טרם יציאת המוצר מהמפעל.

מה הסימנים לזיהום בחיידק זה?

בזיהום נדיר בחיידק זה לרוב הסימנים הם חום בשילוב עייפות, בכי וחוסר תאבון.

האם יש סיבה לדאוג? 

אין סיבה לפאניקה ודאגה. גם אם התינוק שלכם ניזון מאחד ממוצרי מטרנה, לא הייתי משנה כלום. גם אם הוא ניזון מתמ"ל מהדרין שלב 1, שהוא התמ"ל שיוצר בשעה שנמצא הזיהום הסביבתי, אין סיבה לשנות דבר. לא עזב את המפעל מוצר "מזוהם".  

כמובן שבכל מקרה שהתינוק שלכם לא חש בטוב, כפי שתמיד עשיתם, יש לעקוב אחר התסמינים. מזכיר, שבכל מקרה של חום בתינוקות מתחת לגיל חודשיים כדאי לפנות לבדיקת רופא ילדים. למה? קיראו כאן. 

האם אפשר להמשיך להשתמש במטרנה? 

בהחלט כן. כל המוצרים שנמצאים על המדף נמצאו תקינים בבדיקות האיכות ובטוחים לשימוש. לכן, לא הייתי מחליף תמ"ל לאף ילד בשלב זה.

גם היום, בעת עדכון פרק זה בתחילת אוקטובר 2023, בפועל לא נמצא תינוק במדינת ישראל שחלה בשל ארוע זה.

לסיכום, נשמח על כך שלפחות תחום התמ"ל במדינת ישראל נמצא תחת סטנדרטים ובקרה קפדניים. ונשמח שהחברה השלימה את כל הבדיקות הנדרשות טרם שחרור המוצרים לשוק. ונשמח על דיווח מהיר ושקיפות מלאה של כל מה שקרה להורים.

ונמשיך הלאה.