היצרות פיית השופכה בבנים

הפרק הסופר חשוב הזה נכתב בשיתוף פעולה עם אורולוג ילדים נהדר בשם דר' דודי בן-מאיר (קישור לכתובת האתר שהוא מפעיל). בשנים האחרונות אני מפנה לייעוצו של דר' בן-מאיר בנים רבים שאין סוף רופאים המליצו לנתח אותם באבחנה של היצרות פיית השופכה. בלא מעט מהמקרים אין אינדיקציה חד משמעית לניתוח ורובם מסתדרים בלי הניתוח המיותר הזה.

למצב רפואי זה קוראים היצרות בפיית השופכה בבנים, אבל שם נרדף אחרים הם סטנוזיס (היצרות) פתח הפין או באנגלית Meatal stenosis.

כיצד מתפתחת היצרות פיית השופכה בבנים?

היצרות פיית השופכה יכולה להיות מולדת בשל מום שקיים כבר בלידה. זהו מצב לא שכיח.

אבל מטרת פרק זה לאפיין וללמד על ההיצרות השכיחה יותר, הנרכשת.

היצרות נרכשת של הפיה מתרחשת בשל התפתחות דלקת "כימית" באזור, כתוצאה מחשיפה לחומרים כמו אמוניה, שמופרשים בשתן. יתכן שחשיפה ממושכת לחיתולים עם שתן באזור פיית השופכה היא הגורם להיצרות. למרות שזהו סוג של סיבוך לטווח ארוך של ברית המילה (שהרי ללא העורלה קצה הפין ואזור הפתח מתחככים בחיתול), אזי אין קשר בין הצורה, או איכות ביצוע ברית המילה לבין התפתחות בעתיד של אותה היצרות. בתמונה בפרק זה ניתן לראות את אותה דלקת שיש באזור, כאשר קצה פיית השופכה הוא אדום ומגורה (מיאטיטיס).

בהמשך, כאשר מתפתחת היצרות משמעותית של הפיה, זרם השתן הופך להיות דק מאד ולעיתים זמן ההשתנה ארוך. רופאים רבים קושרים זרם חזק בעת השתנה לבין אותה היצרות ואפילו מדגשים זאת כאינדיקציה לניתוח. זה לא בהכרח נכון מכיוון שבאופן רגיל זרם השתן של ילדים קטנים ארוך וחזק, כביטוי לשריר כיס שתן חזק בנוסף ללחץ בטני בעת השתנה.

היצרות פיית השופכה בבנים

האם אפשר למנוע את אותה דלקת באזור קצה הפין?

בהחלט ניתן. אני ממליץ למי שמחתל את הילד, בכל גיל שבו הילדון עדיין עם חיתול, להסתכל על קצה הפין ובמידה ורואים אודם באזור פיית השופכה, יש למרוח מעט ממשחת החיתולים אותה שמתם על האזור.

לא צריך לדאוג, הפתח לא יסתם במשחה (לא צריך לעשות יציקות מבטון, פשוט למרוח קצת משחת חיתולים) והתינוק ימשיך להשתין.

אבל המשחה תמנע המשך החיכוך ולרוב תעצור הדלקת שבאזור.

למה גורמת ההיצרות פיית השופכה?

ההיצרות גורמת למעבר לזרם שתן דק וזמן השתנה ארוך. מאידך, היצרות פיית השופכה אינה כואבת ולרוב גם אינה גורמת לסטיה בהטלת השתן כפי שתקראו בהמשך.

למה לא גורמת ההיצרות בפיית השופכה?

ישנם בנים אשר בשלב הגמילה נתקלים בקושי לכוון את השתן לאסלה מכיוון שזרם השתן סוטה כלפי מעלה. במקרים כאלה, ניתן להבחין במעין ריקמה, שמכסה חלקית את פיית השופכה בחלקה התחתון (Meatal web). רקמה זו גורמת להסטת זרם השתן כלפי מעלה ואף גורמת לחלק מהבנים צורך לשבת על מנת להטיל שתן מבלי ללכלך את הרצפה. בחלק גדול ממקרים אלה, אין היצרות של פיית השופכה וקוטר זרם השתן תקין. 

רוצה לומר שעלינו להבדיל בין שני מצבים מבלבלים. הראשון הוא היצרות של פיית השופכה והשני הוא היווצרות אותה רקמה. 

במילותיו של דר' בן-מאיר – "עם השנים והנסיון, למדתי שאין בהכרח קשר בין מראה פיית השופכה שנראית "מוצרת", לבין היצרות משמעותית. ולכן, יש צורך לצפות בצורת הטלת השתן ולא רק במראה פיית השופכה, על מנת לאבחן בצורה נכונה האם קיימת בעיה והאם קיים צורך אמיתי בפעולה לתיקון ההיצרות."

רוב הבנים שמופנים עם "היצרות" פיית השופכה, הופנו בשל מראה של פיה מוצרת. רק לחלק מילדים אלה יש אכן זרם דק מאד שגורם להטלת שתן ממושכת. לרוב כאמור, אין קשר בין כאב בהטלת שתן לבין היצרות של פיית השופכה (בניגוד להיצרות שנובעת מניתוח באיזור, או מהכנסת קטטר למשל), אלא אם כן נוכחת דלקת פעילה של פיית השופכה (מיאטיטיס).

מה הן האינדיקציות לניתוח פתיחת ההיצרות?

ההתוויות לניתוח פתיחה של ההיצרות יהיו לפיכך אחת משתיים:

  • מראה מוצר של פיית השופכה עם זרם שתן דק מאד בו הבחנו כאשר הילד מטיל שתן.
  • סטיה של זרם השתן כאשר מחזיקים את הפין ומכוונים לאסלה, שנובעת מהרקמה שהוזכרה קודם לכן עם או בלי היצרות של פיית השופכה.

כיצד מתבצע הניתוח לפתיחת ההיצרות?

הפעולה לתיקון ההיצרות פשוטה ולרוב מתבצעת בהרדמה קצרה, בה מתבצע חיתוך של פיית השופכה או לחילופין הסרת הרקמה העודפת. לאחר הפעולה יש צורך לפשק את הפיה על מנת שלא תיסגר שוב, הפישוק בדרך כלל אינו כואב ומרבית הילדים יוכלו לחזור לפעילות רגילה ביום שלאחר הפעולה.

מה המסקנה שאני רוצה שהורים יקחו מהפרק הזה?

ישנם מספר מצבים רפואיים בילדים שהאינדיקציה בהם להתערבות ניתוחית אינה מוחלטת אלא יחסית ולא ברורה. במקרים כאלה מנותחים לא מעט ילדים שלא לצורך, בעיקר על מנת למלא את חדרי הניתוח במרכזים רפואיים אלה או אחרים. אני ממליץ לכל ההורים לפנות לחוות דעת מומחה אמיתי בתחום בילדים, לפני שמחליטים על ניתוח באינדיקציה זו.

באם מומחה אמיתי נטול אינטרסים כלכליים קבע שיש מקום לניתוח, אני ממליץ ללכת יחד איתו לניתוח בלב שלם.

בהצלחה.