10/10/2021

זיהום בווירוס הקורונה בתינוקות ובילדים בישראל – כל מה שצריך לדעת

האם ילדים ותינוקות נדבקים או חולים בווירוס קורונה?

בסופו של דבר יש תשובות טובות לרוב השאלות בנושא וירוס הקורונה וילדים.

האם אחוזי ההדבקה בילדים דומים לאלו שבמבוגרים? לא ראיתי הוכחה ניצחת לשיעורי הדבקה שונים בין ילדים ומבוגרים ולכן המסקנה היא ששיעורי ההדבקה דומים.

האם ילדים חולים פחות ממבוגרים? בהחלט כן. מי שרוצה להרחיב ולקרוא עבודות מדעיות מוזמן לקרוא בקישורים הבאים (עבודה ראשונה גדולהעבודה שניה קטנה יותר). גם עכשיו, אחרי מעל 530 אלף ילדים במדינת ישראל שנדבקו באופן רשמי (תכפילו בשלוש ותקבלו את המספר הלא רשמי) התחלואה בילדים הינה נדירה.

למדנו בשנה האחרונה על תסמונת דלקתית חדשה בילדים אחרי שנדבקו בקורונה. ראו התייחסות בהמשך.

אז זה לא שלא יהיו בישראל כלל חולים בינוניים וקשים גם מקרב הילדים, אבל ברור היום שאלו יהיו מקרים יוצאים מן הכלל.

כמה ילדים ותינוקות יש בין המאובחנים עם קורונה במדינת ישראל?

נכון לאמצע ספטמבר 2021 נמסר על 529852 מקרים של זיהום בצעירים מתחת לגיל 20 שנים, כ-251292 מתוכם עד גיל 10 שנים. רוב רובם של הילדים הם אתסמיניים או חולים במחלה קלה. בחודשים האחרונים קפץ מספר הנדבקים הצעירים, כעדות להעברה פעילה של הווירוס בקבוצות גיל אלה.

אז מדוע נסקרו הילדים אם אינם חולים? מרביתם נסקרו כמגעים של אדם אחר שנתגלה כחיובי (בן משפחה מבוגר או חבר לבית הספר לדוגמה).

ממצא מעניין נוסף בקשר לילדים נמצא באחד מהסקרים הסרולוגים שבוצע במדינת ישראל ושם עלה כי שיעור החיוביים מקרב הילדים היה 7.1% (לעומת 1.7-4.8% במבוגרים). כל כך הרבה ילדים שנדבקו וכל כך מעט חולים? אכן, רוב רובם של הילדים אסימפטומטיים.

האם יש הסבר לעובדה שחומרת המחלה בילדים פחותה?

הסבר מוכח? לא.

ההיגיון הרפואי אפילו ציפה לתופעה הפוכה בה ילדים היו האוכלוסייה הפגיעה ביותר, כמו בשפעת לדוגמה. אז מהם ההסברים האפשריים?

אפשרות ראשונה היא שהתגובה הדלקתית לזיהומים וירליים, שהיא שונה בילדים ומבוגרים, חלשה יותר בגיל המבוגר. אופציה זו כבר הוכחה בעבר, לרבות הוכחה של מנגנונים ספציפיים במערכת החיסון, בהקשר לזיהום בווירוסים אחרים ממשפחת הקורונה ולכן אני מניח שזה יהיה הכיוון שיסביר המנגנון גם בווירוס הקורונה החדש. 

אופציה נוספת ופשטנית יותר היא שכמה שאתה יותר חולה, אתה פחות בריא. רוצה לומר, הווירוס פוגע יותר באנשים עם מחלות רקע, שפחות שכיחות ילדים.

עם זאת, עדיין אין תשובה ניצחת מדעית לשאלה מסקרנת זו.

מהי התסמונת הדלקתית המתוארת בילדים אחרי קורונה?

במהלך חודש מאי 2020 הופיעו תיאורים של מחלה "חדשה" בילדים. מחלה קשה שקורה בילדים בכל טווח הגילאים (בחלק מן המקרים בעשור השלישי לחיים) אחרי שנדבקו בקורונה. לא מחלה נשימתית כפי שקורה במבוגרים (ונדירה בילדים), אלא תסמונת של דלקת כלשהי שמביאה הילדים לאשפוז ולתחלואה משמעותית. המדינות שדיווחו על כך במאמרים מדעיים מתוקפים הן אנגליה, ארצות הברית, איטליה וצרפת. 

הבריטים נתנו לתסמונת הזו את השם Paeditric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with covid-19 או בקיצור PIMS-TS, בהמשך האמריקאים נקבו בשם Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) associated with COVID-19.

בתאריך 04/05/20 דווח לראשונה בספרות המדעית על כ-15 מקרים בניו יורק. גילאי הילדים משנתיים ועד 15 שנה, כולם אושפזו במחצית השניה של חודש אפריל בשל חום ומדדי דלקת מוחשים. לחלקם פריחה, כאב בטן, הקאות או שלשולים. מעורבות נשימתית דווחה בפחות ממחצית המקרים. ארבעה ילדים היו חיוביים לקורונה בבדיקה PCR, שישה ילדים שליליים ב-PCR אבל חיוביים לקורונה בבדיקה סרולוגית ו-5 שליליים ב-PCR ללא מידע על סרולוגיה. רוב הילדים אושפזו ביחידות לטיפול נמרץ, חמישה הונשמו. לא נרשמה תמותה בקרב ילדים אלה. במקרים שענו לקריטריונים של מחלת קאווסקי הילדים טופלו כמקובל בנוגדנים.

בתאריך 06/05/20 פורסם מאמר רשמי ראשון על ילדים מלונדון, ניתן לקרוא תקציר בקישור הבא.

אם לסכם, על פי הדיווחים ילדים מופיעים בתמונה של דלקת משמעותית ובהתייצגות שהיא בין תסמונת הלם רעלני למחלת קאווסקי שהיא דוגמה לדלקת בכלי דם השכיחה בילדים (ניתן להרחיב קריאה על מחלת קוואסקי בקישור). חלק מהילדים חיוביים לווירוס ב-PCR וחלקם לא. רוב הילדים כן חיוביים בבדיקה סרולוגית, דבר המעיד שיכול להעיד שמדובר בתופעה של דלקת עצמונית המתווכת על ידי נוגדנים שהטריגר לה היה הזיהום בווירוס. 

חלק מהילדים, בעיקר הצעירים שבהם, מקיימים הקריטריונים של מחלת קוואסקי במלואם (חום גבוה, פריחה, דלקת עיניים, הגדלת קשרית לימפה ושינויים ברירית הפה). חלק אחר מהילדים, בעיקר הגדולים יותר, קרובים יותר במאפייני מחלתם לתסמונת הלם רעלני (שוק חם).

חלק מהילדים אושפזו ביחידות לטיפול נמרץ ונזקקו לטיפול אנטי דלקתי אינטנסיבי, לרבות נוגדנים (IVIG), סטרואידים ועוד. רוב הילדים השתפרו מאוד אחרי טיפולים אלה. לצערי באמצע אוקטובר 2021 דווח על מקרה פטירה יחיד בנער בן 16 שנים.

מספר הילדים והדיווחים מהעולם ממשיך לעלות מחודש לחודש, בכמות של מאות ואלפים. במקביל מתפרסמות בספרות פרשות מקרה על מבוגרים (לרוב מבוגרים צעירים) הסובלים מתסמונת דומה.

האם יש סיבה להיבהל בשל התסמונת החדשה בישראל?

חישבו על הנקודות הבאות:

א. מדובר בתסמונת שאנו לא יודעים את השכיחות המדויקת שלה. ברור לנו שהשכיחות בישראל אינה גבוהה, אך כשכל כך הרבה ילדים נדבקים אנו רואים יותר ויותר מקרי PIMS.

ב. למרות שמדובר בתסמונת "חדשה" וחדש זה תמיד מפחיד יותר, אזי אנחנו מכירים היטב את שתי התסמונות שעליהן התסמונת החדשה נשענת. לשתיהן יש טיפול.

ג. מספר הילדים הישראלים שאובחנו עד כה בתסמונת זו הינו עדיין נמוך (אפשר להתווכח אבל בטווח של עד 300). הדיווח שהופיע על כמות גדולה יותר של ילדים בישראל היה פשוט לא מדויק.

ד. שכיחות מחלה שונה במדינות או אוכלוסיות שונות – כפי שתסמונת קאווסקי שכיחה יותר באסייתים, הרושם הוא שיש אוכלוסיות שונות שתהיה בהן שכיחות שונה של התסמונת החדשה, רוצה לומר שיש יותר מקרים במדינות מסוימות ופחות באחרות. ואכן, לאחרונה הוכח שהתסמונת החדשה שכיחה יותר בילדים אפרו אמריקאים. אם כך, אני מקווה שגם בזה ילדי ישראל האלופים ישארו באזור הפחות חולה. 

אז האם התסמונת החדשה היא סיבה להישאר בבית ולהיכנס לסגר מחודש? בוודאי שלא.

האם זו סיבה לגשת עם ילד שיש לו 3 ימי חום גבוה לרופא להיבדק? בהחלט כן, אם כי אני מקווה שעשיתם את זה גם לפני עידן הקורונה.

האם זו סיבה להתחסן במי שיכול? בהחלט כן. חיסון מונע PIMS.

ובנוסף זו בטח סיבה טובה לשבת על הספרות המדעית (ולא התקשורת הקונבנציונלית) על מנת להתעניין ולהתעדכן.

מה לגבי תסמונת long קורונה?

מעניין מאוד. זהו השם שניתן לאחרונה לתסמונת הדומה לסתמונת "העייפות הכרונית" בילדים ומבוגרים אחרי שעברו קורונה. אחרי הרבה ספרות בנושא ניתן להגיד שזהו מצב רפואי שבהחלט קורה גם אצל ילדים, ללא קשר אם היו חולים או אסימפטומטיים.

מדובר בשילוב זל תלונות הממשיכות מספר שבועות או מספר חודשים אחרי הדבקה בקורונה והכוללות עייפות, כאבי ראש, קשיים במאמץ ועוד תלונות מסוג זה.

אין לתסמונת זו פתרון חד משמעי למעט זמן ונסיון להחזיר לפעילות שגרתית כמה שיותר מהר את הילדים הסובלים ממנה.

זוהי אינה מחלה הנמצאת בראשו של הילד והוא גם לא בדיכאון, זהו מצב רפואי אמיתי ללא הסבר פיזיולוגי או פתרון בשלב זה.

אז מה עושה קורונה בילדים?

1. מחלה חריפה – קלה מאוד אם בכלל.

2. תסמונת PIMS – נדירה.

3. תסמונת Long COVID –  אינה שכיחה.

אפשר להגיד שאוכלוסיית הילדים יצאה מאוד בזול, באופן יחסי, מהזיהום בווירוס זה.