19/04/2021

זיהום בווירוס הקורונה בתינוקות ובילדים בישראל – כל מה שצריך לדעת

האם ילדים ותינוקות נדבקים או חולים בווירוס קורונה?

בסופו של דבר יש תשובות טובות לרוב השאלות בנושא וירוס הקורונה וילדים.

האם אחוזי ההדבקה בילדים דומים לאלו שבמבוגרים? למרות שמצטברות עדויות עקיפות על כך שיתכן וילדים נדבקים פחות ממבוגרים בקורונה, אני עדיין לא ראיתי עבודה שהוכיחה זאת מעל כל צל של ספק. ולכן בשלב זה נגיד, ילדים בטח לא נדבקים יותר בקורונה ממבוגרים ואולי אפילו פחות. נתונים ממדינת ישראל מדגימים אפילו שיעורי הדבקה גבוהים יותר אצל ילדים לעומת מבוגרים. יש לזכור שאחוזי ההדבקה שעולים לאחרונה בילדי מדינת ישראל מקורם בווריאנט הבריטי המדבק יותר ובעובדה שרוב הילדים לא התחסנו כנגד וירוס הקורונה.

האם ילדים חולים פחות ממבוגרים? בהחלט כן. מי שרוצה להרחיב ולקרוא עבודות מדעיות מוזמן לקרוא בקישורים הבאים (עבודה ראשונה גדולהעבודה שניה קטנה יותר).

התקשורת נוהגת לפרסם מקרים בודדים של ילדים מהעולם (או מישראל) המאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ או שמתו מקורונה. שימו לב להבדל בין מתו מקורונה לבין מתו עם קורונה. המקרה הראשון המדווח של תינוק שהיה חולה קשה בקורונה דווח בספרות הרפואית רק בתאריך 22/04/20, כאשר היו בעולם כבר מאות אלפי ילדים שנדבקו. ניתן להרחיב על מקרה יוצא דופן זה בקישור הבא. כיום יש כבר נתונים על מליונים של ילדים שנדבקו, ותחלואה משמעותית מאוד לא שכיחה.

כמו כן למדנו על מקרים שהסתבכו אחרי קורונה לדוגמה מקרים של דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) בילדים בעולם ובישראל. יש לזכור שמיוקרדיטיס קרתה, קורה ותמשיך לקרות בילדים בגלל סיבות מגוונות, עם או בלי קשר לקורונה. בנוסף, יש קושי רב בביסוס הקשר בין וירוס הקורונה דווקא למיוקרדיטיס. ראו התייחסות בקישור הבא.

בהמשך למדנו גם על תסמונת דלקתית חדשה בילדים אחרי שנדבקו בקורונה. ראו התייחסות בהמשך.

שימו לב, יש כבר במדינת ישראל מעל 280 אלף ילדים שנדבקו בצורה רשמית (פי 3 לדעתי לא בצורה רשמית), והתחלואה שבהם הינה מינורית באופן יחסי.

אז זה לא שלא יהיו בישראל כלל חולים בינוניים וקשים גם מקרב הילדים, אבל ברור היום שאלו יהיו מקרים יוצאים מן הכלל.

כמה ילדים ותינוקות יש בין המאובחנים עם קורונה במדינת ישראל?

נכון ל-19/04/21 נמסר על 282492 מקרים של זיהום בצעירים מתחת לגיל 20 שנים, כ-110163 מתוכם עד גיל 10 שנים. רוב רובם של הילדים הם אתסמיניים או חולים במחלה קלה. בחודשים האחרונים קפץ מספר הנדבקים הצעירים, כעדות להעברה פעילה של הווירוס בקבוצות גיל אלה.

אז מדוע נסקרו הילדים אם אינם חולים? מרביתם נסקרו כמגעים של אדם אחר שנתגלה כחיובי (בן משפחה מבוגר או חבר לבית הספר לדוגמה).

ממצא מעניין נוסף בקשר לילדים נמצא בסקר הסרולוגי שבוצע במדינת ישראל ושם עלה כי שיעור החיוביים מקרב הילדים היה 7.1% (לעומת 1.7-4.8% במבוגרים). כל כך הרבה ילדים שנדבקו וכל כך מעט חולים? אכן, רוב רובם של הילדים אסימפטומטיים.

האם יש הסבר לעובדה שחומרת המחלה בילדים פחותה?

הסבר מוכח? לא.

ההיגיון הרפואי אפילו ציפה לתופעה הפוכה בה ילדים היו האוכלוסייה הפגיעה ביותר, כמו בשפעת לדוגמה. אז מהם ההסברים האפשריים?

אפשרות ראשונה היא שהתגובה הדלקתית לזיהומים וירליים, שהיא שונה בילדים ומבוגרים, חלשה יותר בגיל המבוגר. אופציה זו כבר הוכחה בעבר, לרבות הוכחה של מנגנונים ספציפיים במערכת החיסון, בהקשר לזיהום בווירוסים אחרים ממשפחת הקורונה ולכן אני מניח שזה יהיה הכיוון שיסביר המנגנון גם בווירוס הקורונה החדש. 

אופציה נוספת ופשטנית יותר היא שכמה שאתה יותר חולה, אתה פחות בריא. רוצה לומר, הווירוס פוגע יותר באנשים עם מחלות רקע, שפחות שכיחות ילדים.

עם זאת, עדיין אין תשובה ניצחת מדעית לשאלה מסקרנת זו.

מהי התסמונת הדלקתית המתוארת בילדים אחרי קורונה?

במהלך חודש מאי 2020 הופיעו תיאורים של מחלה "חדשה" בילדים. מחלה קשה שקורה בילדים בכל טווח הגילאים (בחלק מן המקרים בעשור השלישי לחיים) אחרי שנדבקו בקורונה. לא מחלה נשימתית כפי שקורה במבוגרים (ונדירה בילדים), אלא תסמונת של דלקת כלשהי שמביאה הילדים לאשפוז ולתחלואה משמעותית. המדינות שדיווחו על כך במאמרים מדעיים מתוקפים הן אנגליה, ארצות הברית, איטליה וצרפת. 

הבריטים נתנו לתסמונת הזו את השם Paeditric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with covid-19 או בקיצור PIMS-TS, בהמשך האמריקאים נקבו בשם Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) associated with COVID-19.

בתאריך 04/05/20 דווח לראשונה בספרות המדעית על כ-15 מקרים בניו יורק. גילאי הילדים משנתיים ועד 15 שנה, כולם אושפזו במחצית השניה של חודש אפריל בשל חום ומדדי דלקת מוחשים. לחלקם פריחה, כאב בטן, הקאות או שלשולים. מעורבות נשימתית דווחה בפחות ממחצית המקרים. ארבעה ילדים היו חיוביים לקורונה בבדיקה PCR, שישה ילדים שליליים ב-PCR אבל חיוביים לקורונה בבדיקה סרולוגית ו-5 שליליים ב-PCR ללא מידע על סרולוגיה. רוב הילדים אושפזו ביחידות לטיפול נמרץ, חמישה הונשמו. לא נרשמה תמותה בקרב ילדים אלה. במקרים שענו לקריטריונים של מחלת קאווסקי הילדים טופלו כמקובל בנוגדנים.

בתאריך 06/05/20 פורסם מאמר רשמי ראשון על ילדים מלונדון, ניתן לקרוא תקציר בקישור הבא.

בתאריך 14/05/20 דווח מהמרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן על 102 מקרים בילדים במדינת ניו-יורק. מאז דווח על מאות רבות של מקרים נוספים.

אם לסכם, על פי הדיווחים ילדים מופיעים בתמונה של דלקת משמעותית ובהתייצגות שהיא בין תסמונת הלם רעלני למחלת קאווסקי שהיא דוגמה לדלקת בכלי דם השכיחה בילדים (ניתן להרחיב קריאה על מחלת קוואסקי בקישור). חלק מהילדים חיוביים לווירוס ב-PCR וחלקם לא. רוב הילדים כן חיוביים בבדיקה סרולוגית, דבר המעיד שיכול להעיד שמדובר בתופעה של דלקת עצמונית המתווכת על ידי נוגדנים שהטריגר לה היה הזיהום בווירוס. 

חלק מהילדים, בעיקר הצעירים שבהם, מקיימים הקריטריונים של מחלת קוואסקי במלואם (חום גבוה, פריחה, דלקת עיניים, הגדלת קשרית לימפה ושינויים ברירית הפה).

חלק מהילדים, בעיקר הגדולים יותר, קרובים יותר במאפייני מחלתם לתסמונת הלם רעלני (שוק חם).

הרבה מהילדים אושפזו ביחידות לטיפול נמרץ ונזקקו לטיפול אנטי דלקתי אינטנסיבי, לרבות נוגדנים (IVIG), סטרואידים ועוד. רוב הילדים השתפרו מאוד אחרי טיפולים אלה.

מספר הילדים והדיווחים מהעולם ממשיך לעלות משבוע לשבוע, בכמות של מאות ואלפים. במקביל מתפרסמות בספרות פרשות מקרה על מבוגרים (לרוב מבוגרים צעירים) הסובלים מתסמונת דומה.

האם יש סיבה להיבהל בשל התסמונת החדשה בישראל?

בפירוש לא, חישבו על הנקודות הבאות:

א. מדובר בתסמונת שאנו לא יודעים את השכיחות המדויקת שלה. ברור שהרבה ילדים נדבקו בווירוס הקורונה ולא נבדקו. לכן כשהיה דיווח על 102 מקרים בניו-יורק, אנחנו לא יודעים מתוך כמה ילדים שנדבקו בניו-יורק. האם זה שכיח? האם נדיר? כמה נדיר? לא יודעים.

ב. למרות שמדובר בתסמונת "חדשה" וחדש זה תמיד מפחיד יותר, אזי אנחנו מכירים היטב את שתי התסמונות שעליהן התסמונת החדשה נשענת. לשתיהן יש טיפול.

ג. מספר הילדים הישראלים שאובחנו עד כה בתסמונת זו הינו עדיין נמוך (אפשר להתווכח אבל בטווח של כמה עשרות, עד 100). הדיווח שהופיע על כמות גדולה יותר של ילדים בישראל היה פשוט לא מדויק.

ד. שכיחות מחלה שונה במדינות או אוכלוסיות שונות – כפי שתסמונת קאווסקי שכיחה יותר באסייתים, הרושם הוא שיש אוכלוסיות שונות שתהיה בהן שכיחות שונה של התסמונת החדשה, רוצה לומר שיש יותר מקרים במדינות מסוימות ופחות באחרות. ואכן, לאחרונה הוכח שהתסמונת החדשה שכיחה יותר בילדים אפרו אמריקאים. אם כך, אני מקווה שגם בזה ילדי ישראל האלופים ישארו באזור הפחות חולה. 

אז האם התסמונת החדשה היא סיבה להישאר בבית ולהיכנס לסגר מחודש? בוודאי שלא.

האם זו סיבה לגשת עם ילד שיש לו 3 ימי חום גבוה לרופא להיבדק? בהחלט כן, אם כי אני מקווה שעשיתם את זה גם לפני עידן הקורונה.

ובנוסף זו בטח סיבה טובה לשבת על הספרות המדעית (ולא התקשורת הקונבנציונלית) על מנת להתעניין ולהתעדכן.