מוקוצלה


את הנושא החביב הזה כתבה דר' איילת זלוטוגורסקי, מומחית מצוינת לרפואת הפה בילדים ובמבוגרים.

מה זה מוקוצלה (Mucocele)?

נגע נפוץ, בעיקר בילדים, הנמצא בחלל הפה ונראה לרוב כמעין שלפוחית כחלחלה או ורדרדה בקוטר שנע בין מילימטרים ספורים ועד ל-1-2 סנטימטרים.
מוקוצלה נגרם בדרך כלל מחבלה מקומית – מכה או נשיכה שקורעים ללא כוונה צינורית של בלוטת רוק קטנה. כתוצאה מכך, הרוק מצטבר ונאגר בתוך הריקמה במקום להיות מופרש כרגיל אל חלל הפה.

מוקוצלה נפוץ יותר בקרב ילדים בגלל שכיחות יותר גבוהה של אירועים חבלתיים לאזור הפנים (נפילות, נשיכות). עם זאת מוקוצלה יכול להופיע בכל גיל.
האתר השכיח ביותר להופעת מוקוצלה – היא רירית השפה התחתונה, אזור שננשך בקלות. עם זאת, מוקוצלה עשוי להופיע גם בחלק התחתון של הלשון, ברצפת הפה, ברירית פנים הלחי ובחיך. ראו בתמונות.
המוקוצלה אינו כואב אך מכיוון שיש לו נטייה לגדול ולקטון לסירוגין, הוא עלול להינשך באקראי בזמן אכילה או דיבור וזה כן גורם לפציעה ולכאב. בנוסף, מוקוצלה גדול בשפה התחתונה עלול לפעמים להוות הפרעה אסתטית.

כתם מונגולי

כשמוקוצלה אינו חולף מעצמו תוך ימים ספורים, אין מנוס מלגשת למומחה לרפואת הפה או לכירורג פה ולסת שיסירו אותו יחד עם בלוטת הרוק הקטנה שנפגעה. מדובר בפעולה כירורגית מקומית פשוטה הנמשכת מספר דקות.
לא לדאוג יש לנו בפה עוד מאות בלוטות רוק קטנות אחרות. הריפוי מהיר ונמשך ימים ספורים.

מוקוצלה2