איך להימנע מזיהום בטוקסופלזמה בהריון?

יש כבר באתר אזור המוקדש לחיסונים בהריון ויש אזור המוקדש למניעת זיהום בציטומגלווירוס (CMV) בהריון. אז כאילו אין מספיק דברים לחשוב עליהם בהריון, הנה עוד אחד.

מניעת זיהום בטוקסופלזמה בהריון.

איך להימנע מזיהום בטוקסופלזמה בהריון?

מי זה ומה זה הטוקסופלזמה הזה?

לטפיל קוראים טוקסופלזמה גונדי (Toxoplasma gondii).

הטפיל חי במעיים של בעלי חיים, בעיקר חתולים. הדבקה של בני אדם מתרחשת לרוב במגע של ידיים עם צואת חתולים או באכילת בשר שאינו מבושל כראוי. 

איזו מחלה נגרמת מזיהום בטוקסופלזמה?

אצל אנשים שהם ברקע בריאים רוב ההדבקות הינן נטולות תסמינים או שהתסמינים הינם קלים ביותר. אבל ישנן שתי אוכלוסיות של אנשים שבהם זיהום בטוקסופלזמה עלול להסתבך: מדוכאי חיסון ונשים הריוניות.

מה הסכנה בזיהום בטוקסופלסמה בהריון?

הטפיל יכול לעבור דרך השיליה לעובר ולגרום לתסמונת מולדת עם מעורבות מערכת העצבים של העובר. בקצה הספקטרום מחלה כלל לא נעימה.

כיצד נמנעים מזיהום בטוקסופלזמה בהריון?

 

ההמלצות הנ"ל נכונות לא רק בהריון, אלא גם לאוכלוסיה של אנשים מדוכאי חיסון ובכלל. אלו ההמלצות:

1. הימנעות מהתעסקות בידיים עם חול לרבות גינון, אדריכלות נוף וכל מגע פוטנציאלי אחר עם צואת בעלי חיים ובעיקר חתולים. במקרה שאין ברירה מומלץ להיעזר בכפפות ולשטוף ידיים טוב אחרי.

2. באם יש ארגז חול לצואת חתולים בבית – יש להקפיד להחליף, בזהירות כפי שנכתב בסעיף 1 את החול כל יום (הטפיל לא מדבק במשך היום או היומיים הראשונים) אחרי היציאה של החתול.

3. באם יש חתול בבית – יש להאכיל באוכל מסחרי ולא בבשר שאינו מבושל (ציד עכברים וכדומה).

4. יש להימנע מאכילת בשר שאינו מבושל כראוי לרבות סטייק טרטר, קרפצ'יו, סביצ'ה ועוד. אוכלים המבורגר או סטייק בהריון? לכו על דרגת בישול מקסימלית.

5. יש לשטוף היטב פירות וירקות.

6. יש לשטוף היטב את הידיים ואת המשטחים במטבח אחרי התעסקות עם בשר שאינו מבושל, פירות או ירקות.

7. אין לאכול פירות ים שאינם מבושלים כראוי לרבות מולים, צדפות ועוד.

8. אין לשתות חלב עזים שאינו מפוסטר. 

9. אין לשתות מים ממקור לא בטוח, נכון בעיקר למדינות שאינן מפותחות.

לסיכום

אהבתי לגשש החיוור כבר פורסמה באתר זה. אני לא יודע למה אבל אחרי סיום הכתיבה הציטוט המפורסם מ"קרקר נגד קרקר" עלה אצלי בראש. "אז מה נשאר להעמיס אחרי שלא העמסנו את מה שהיינו צריכים להעמיס ולא העמסנו?".

כאילו שלא חסרים איסורים על אישה בהריון, עכשיו אני לוקח גם את הגינוןף הסטייק מדיום והקרפצ'יו.

בקשה נוספת לי – אם יש מישהו שיכול לעזור עם תרגום לערבית של הפרק הספציפי הזה, אני אודה לו. טוקסופלסמה שכיחה הרבה יותר במוסלמים ובעיקר בצפון הארץ. הבוס הקודם שלי טען, אולי בצדק, שזה בגלל אופן הכנת הקובה בורגול. מי שמבשל את הבשר לפני ששם בבורגול ואז מטגן מבחוץ – ניחא. מי ששם הבשר טרי בתוך הבורגול ומטגן מבחוץ, שהרי הבשר שבפנים לא מתבשל כראוי.

אז תחשבו על זה פעם הבאה שאוכלים קובה בורגול.