חום בילדים

מהן הסיבות לעליית חום בילדים?

להורים – זהו פרק קצר אבל למיטיבי לכת, ואני ממליץ לגשת לפרקים היותר פרקטיים בשתיים לפנות בוקר, ואת הפרק הזה להשאיר למי שרוצה להיכנס קצת יותר לעומק הדברים.

3 מצבים יכולים להעלות חום גוף באדם:

  • ייצור/הימצאות פירוגנים (חומרים מעלי חום).
  • ייצור חום מעל לכמות שאנו יכולים לאבד.
  • בעיות ביכולת איבוד החום.

היות ואנחנו עוסקים באתרנו רק על המצב הראשון, נפרט עליו ולא על השניים האחרים.

חום בילדים - דוקטור אפי

פירוגנים הינם חומרים אנדוגנים (שמיוצרים בגוף) ואקסוגנים (שאינם מיוצרים בגוף) שמעלים את נקודת הייחוס של החום במערכת העצבים המרכזית במוח (בהיפותלמוס).

תאים מרוגשים בגופנו מייצרים פירוגנים נוספים שהמשמעותי ביניהם הוא כנראה חומר שומני שנקרא פרוסטהגלנדין E2 שגם הוא עובד על ההיפותלמוס.

לרוב מי שמתחיל השרשרת הזו הם פירוגנים אקסוגנים כדוגמת מולקולות שמופרשות על ידי פתוגנים (מחוללי מחלה) שונים (לרוב, וירוס או חיידק).

אילו מצבים יכולים להעלות חום במנגנון הראשון בילדים?

מצבים זיהומים כמובן, אבל גם מצבים רפואיים נוספים (ממאירות, מחלות דלקתיות ועוד) או תרופות שונות. עם זאת, בילדים, רוב רובם המכריע של מקרי החום נגרמים מזיהומים. 

תרופות מורידות חום הן גם משככות כאב ועובדות על המסלולים השונים הגורמים לעליית חום.

פראצטמול (או אצטמינופן) – ככל הנראה פועל ומעכב אנזימים ממשפחת COX המייצרים פרוסטגנלדינים. הוא אינו תרופה שמדכאת דלקת. נספג במעיים ומפורק בכבד.

איבופרופן – שייכת למשפחת תרופות מדכאי דלקת שאינם סטרואידים (Non-Steroidal Anti Inflammatory Drugs) או בקיצור (NSAIDs) ועובד על חסימת ייצור פרוסטגלנדינים.