13/10/2021

המנגיומות בתינוקות וילדים

את הפרק החשוב הזה כתבתי בעזרת רופאת עור ילדים מצוינת בשם דר' רבקה פרידלנד. דר' פרידלנד גם כתבה את הפרק החשוב על עור אטופי בתינוקות (בקישור הבא).

מה זה המנגיומה?

המנגיומה היא גדילה ביתר של כלי דם. מצב רפואי שפיר שהוא שכיח מאוד בתינוקות ובילדים. הפתולוגיה היא במעטפת (אנדותל) של כלי הדם שגורמות לגדילה ביתר ולמראה אופייני.

קיימים סוגים שונים של המנגיומות, אך השכיחה ביותר היא המנגיומה של הילוד, המופיעה בכ-5% מהתינוקות. התופעה שכיחה יותר בבנות, בפגים, בתאומים ובילודים עם משקל לידה נמוך.

המנגיומות לרוב מופיעות מספר ימים או מספר שבועות לאחר הלידה, משגשגות, כלומר גדלות בשטחן או בעוביין (או בשניהם) בשנת החיים הראשונה ועוברות נסיגה הנמשכת מספר שנים. לאחר הנסיגה במחצית מהמקרים לא נותר כל זכר לנגע, ובמחצית מהמקרים עשוי להיוותר שינוי בגוון העור או במרקם העור.

איזה סוגים שונים של המנגיומות יש בילדים?

שטחית– המנגיומה בגוון אדום בוהק, לעיתים שטוחה ולעיתים נמושה, בעלת גבולות ברורים, ועשויה להופיע בכל מקום על פני העור (ראו תמונה ראשונה ושניה). כאמור, המנגיומות לרוב לא קיימות בלידה, אך בחלק מהמקרים ניתן לראות שינויי עור אופייניים (סימן מבשר) באזור בו תופיע ההמנגיומה בהמשך, לעתים אזור חיוור יותר או כתם אדמדם או כלי דם עדינים שאינם בוהקים (טלינגיאקטזיה). ראו בתמונות מספר שלוש וארבע בפרק זה (סימן מבשר סביב הלידה, שבגיל חודש כבר הופך לממצא ברור יותר).

עמוקה – המנגיומה המערבת שכבה עמוקה יותר בעור. מתבטאת לרוב כבליטה תת עורית בגוון כחלחל.

מעורבת–  מורכבת הן ממרכיב עמוק והן ממרכיב שטחי.

ויסרלית –  מעורבות ויסרלית לדוגמא המנגיומות בכבד, מוח, מעי ודרכי הנשימה – הרבה פחות שכיח. לפיכך, פרק זה יתייחס בהמשך רק להמנגיומות השכיחות יותר, דהיינו העוריות.

היכן שכיח לראות המנגיומות בתינוקות?

כ-50% בראש או בצוואר, לרוב כנגע בודד.

כיצד מאבחנים המנגיומה בילדים?

המנגיומות עוריות לרוב קל מאוד לאבחן על פי המראה האופייני. לעיתים יש צורך בביצוע אולטרא סאונד על מנת לאשר את האבחנה.

המנגיומות בתינוקות וילדים

מהו המהלך הטיפוסי של רוב ההמנגיומות בתינוקות ובילדים?

כאמור, רוב ההמנגיומות אינן נראות בלידה אבל סביב גיל חודש ועד שנה עוברות תהליך של גדילה. לרוב עד גיל 4 חודשים הגדילה היא מהירה, אבל המשך גדילה איטית יותר נצפה גם עד גיל שנה.

בגיל 1-5 שנים לרוב תהיה עצירה של הגדילה ונסיגה ספונטנית לעתים עד העלמות. בפועל הנגע הופך להיות בהיר יותר, רך יותר והנפח קטן. את ההעלמות הרבה פעמים מקדים חיוורון של האזור המרכזי.

העלמות צפויה ב-60% מהנגעים עד גיל 5 שנים וב-90-95% עד גיל 9 שנים.

אין קשר בין הגודל הראשוני והמיקום לסיכוי של הנגע להיעלם מוקדם.

המנגיומות בתינוקות וילדים - דוקטור אפי

אילו סיבוכים יכולים להיות להמנגיומות?

ברוב המקרים המהלך הטבעי של ההמנגיומה אינו מלווה בסיבוכים, הנגע עצמו אינו כואב או מגרד, ואין סכנה לדימום עצמוני או לנטייה מוגברת לפציעה.

לעיתים עלולים להופיע:

  1. הפרעה קוסמטית – קשורה בעיקר למיקום הנגע. לדוגמא המנגיומה על קצה האף אשר עלולה לגרום לנזק למבנה האף.
  2. הפרעה לתפקוד של איבר – לדוגמה, המנגיומה בעפעף יכולה להפריע לראיה או כזו באזור קנה הנשימה הגורמת לסטרידור מולד.
  3. התכייבות– כלומר הופעת כיב (פצע פתוח) על פני ההמנגיומה בשל חיכוך או באופן ספונטני. הופעת כיב מלווה לרוב בכאב מקומי, ולרוב תהיה כרוכה בריפוי עם צלקת.
המנגיומות בתינוקות וילדים - דוקטור אפי

באילו מצבים נמליץ על טיפול בהמנגיומה:

ברוב המקרים אין צורך בטיפול ספציפי בהמנגיומה וניתן להסתפק במעקב בלבד. הורים זקוקים להרבה אשרור מחדש לגבי העובדה שאין צורך לטפל במרבית המקרים.

עם זאת, במקרים של הפרעה תפקודית, צפי לנזק קוסמטי משמעותי או הופעת כיב יש צורך בטיפול.

מהו הטיפול בהמנגיומות בתינוק?

אם כבר הוחלט על טיפול אז טיפול הבחירה בהמנגיומות הוא בתרופות ממשפחת חוסמי בטא – Propranolol או Atenolol. הטיפול ניתן בסירופ דרך הפה עד גיל 15 חודשים.

במצבים בהם קיימת המנגיומה קטנה ושטוחה ניתן לטפל ב- Propranolol בצורה של ג'ל מקומי.

ההחלטה על הצורך בטיפול, סוג הטיפול והמעקב מבוצעים אצל רופא עור ילדים.

המנגיומות בתינוקות וילדים - דוקטור אפי

לסיכום, נושא סופר שכיח ברפואת ילדים שכמובן מעלה הרבה שאלות אצל ההורים. מאידך, כמו בכל רפואת הילדים גם כאן לרוב אין צורך בטיפול ספציפי.