בדיקת ילוד וטיפת חלב ראשונה – מתי?

פר הגדרה כל תינוק משתחרר מחלקת התינוקות אחרי בדיקת רופא מומחה ברפואת ילדים כשהוא במצב כללי טוב.

נשאלת השאלה האם ומתי צריכה להיעשות בדיקה נוספת של רופא ילדים ו/או מעקב טיפת חלב.

חשוב להגיד שבמידה ולתינוק יש בעיה רפואית מסוימת שמחייבת הערכה רפואית (חשד להחמרה בצהבת לדוגמא) אז אין התלבטות ויש לגשת לרופא הילדים בהקדם או על פי מה שהומלץ במחלקת התינוקות.

אבל איזה מעקב ראשוני צריך תינוק ללא כל בעיה או המלצה ספציפית למעקב?

בדיקת רופא ילדים – מצד אחד בדיקת רופא ילדים מומחה היא תמיד מבורכת. מצד שני, אין רצון לטרטר את התינוק מחוץ לבית בימיו הראשונים, ובטח ובטח אין רצון לשהות איתו בכפיפה אחת באותו חדר המתנה עם שבעה ילדים מנוזלים ומשתעלים בגיל גן.

רופאי ילדים רבים מכירים בחשיבות בדיקה ראשונית זו ומאידך מבינים הפרובלמטיות של ביקור במרפאה עמוסה בגיל שכזה ולכן שמעתי על מספר פתרונות שמוצעים:

  1. תינוק עד גיל חודש נכנס בתאום מראש ללא המתנה לרופא הילדים.
  2. תינוק עד גיל חודש מוזמן לשעות שבהן אין עומס במרפאה, לדוגמא חצי שעה לפני שעת הפתיחה.

אנא בדקו במרפאת הילדים בה רשמתם את התינוק מהו הנוהל המקומי. לדעתי, רופא נבון גם ישאיר לבדיקת ילוד זמן רב יותר מאשר הדקות הספורות שיש למטופל "רגיל".

לטעמי, גם אם אין רושם לבעיה מיוחדת, אזי ראוי לסור לבדיקת רופא בשבועיים הראשוניים לחיים. יתכן והרופא ירצה גם לשקול התינוק במרפאה, יתכן וירצו ההורים לשוחח איתו על המעקב הנוסף הנדרש או לחילופין לקחת ממנו הפניה לבדיקת אולטרהסאונד של פרקי הירכיים מניסיון, הפגישה הזו תמיד מועילה.

מעקב טיפת חלב

תאורטית מעקב ראשוני של טיפת חלב צריך להתבצע בגיל חודש לרבות שיחה כללית, לקיחת מדדים (בדגש על שקילה) וחיסון יחיד (מנה שניה של הפטיטיס בי).

באופן אישי, הדבר שהכי חשוב לי בתינוק עד גיל חודש, בהנחה שההורים לא מציפים בעיות יוצאות דופן, הוא שקילה.

אני אוהב לדעת סביב גיל שבועיים עד שלושה איך ומה התינוק אוכל ובעיקר אוהב לדעת שהתינוק כבר חזר (עד גיל 10 ימים) למשקל הלידה והתחיל עליה במשקל. אני לא אוהב לראות לראשונה תינוקות בגיל חודש ימים שעלו רק 150 גרם מהלידה. זה לא תקין.

לכן, אם הייתי צריך לבחור פגישה אחת עד גיל חודש עם שירותי הרפואה, הייתי בוחר בבדיקת רופא ילדים לרבות שקילה באותו מעמד.

מי שמזדמן לו יכול גם להגיע לטיפת חלב ואולי להישקל גם שם, עוד לפני גיל חודש.

כל עין מקצועית וכל אוזן קשבת להורים בגיל צעיר זה, לטעמי מבורכת.

בהצלחה…