בדיקת ילוד וטיפת חלב ראשונה – מתי?

פר הגדרה כל תינוק משתחרר מחלקת התינוקות אחרי בדיקת רופא מומחה ברפואת ילדים כשהוא במצב כללי טוב.

השאלה היא האם ומתי צריכה להיעשות בדיקה נוספת של רופא ילדים ו/או מעקב טיפת חלב.

זיכרו שבמידה ולתינוק יש בעיה רפואית מסוימת שמחייבת הערכה רפואית (חשד להחמרה בצהבת לדוגמא) אז אין התלבטות ויש לגשת לרופא הילדים בהקדם או על פי מה שהומלץ במחלקת התינוקות.

אבל איזה מעקב ראשוני צריך תינוק ללא כל בעיה או המלצה ספציפית למעקב?

בדיקת ילוד וטיפת חלב ראשונה - מתי?

בדיקת רופא ילדים

מצד אחד בדיקת רופא ילדים מומחה היא תמיד מבורכת. מצד שני, אין רצון לטרטר את התינוק מחוץ לבית בימיו הראשונים, ובטח ובטח אין רצון לשהות איתו בכפיפה אחת באותו חדר המתנה עם שבעה ילדים מנוזלים ומשתעלים בגיל גן.

רופאי ילדים רבים מכירים בחשיבות בדיקה ראשונית זו ומאידך מבינים הפרובלמטיות של ביקור במרפאה עמוסה בגיל שכזה ולכן שמעתי על מספר פתרונות שמוצעים:

  1. תינוק עד גיל חודש נכנס בתאום מראש ללא המתנה לרופא הילדים.
  2. תינוק עד גיל חודש מוזמן לשעות שבהן אין עומס במרפאה, לדוגמא חצי שעה לפני שעת הפתיחה.

אנא בדקו במרפאת הילדים בה רשמתם את התינוק מהו הנוהל המקומי. לדעתי, רופא נבון גם ישאיר לבדיקת ילוד זמן רב יותר מאשר הדקות הספורות שיש למטופל "רגיל".

לטעמי, גם אם אין רושם לבעיה מיוחדת, אזי ראוי לסור לבדיקת רופא בשבועות הראשונים לחיים. יש מקום לשקילה של התינוק במרפאה, יתכן וההורים ירצו לשוחח עם רופא הילדים על המעקב הנוסף הנדרש או לחילופין לקחת ממנו הפניה לבדיקת אולטרהסאונד של פרקי הירכיים. מניסיון, הפגישה הזו תמיד מועילה מעבר לפגישה החשובה הראשונה בטיפת החלב. 

מעקב טיפת חלב

על פי נהלי משרד הבריאות, מעקב ראשוני של טיפת חלב צריך להתבצע בגיל מוקדם, מספר ימים אחרי השחרור ממחלקת התינוקות ועד גיל שבועיים. מעבר להיכרות הראשונית בפגישה זו תתמקד האחות בנושאים כמו מעקב ההריון, המהלך בתינוקיה, תזונת התינוק והרגלים נוספים (דגש על בטיחות השינה). בנוסף האחות תוודא תוצאות תקינות של בדיקת החזר אור וסיקור שמיעה שבוצעו אחרי הלידה. בהמשך לקיחת מדדים (בדגש על שקילה). בפגישה ראשונה זו מתחת לגיל חודש אין חיסונים (החיסון הראשון ינתן בפגישת גיל חודש). 

באופן אישי, הדבר שהכי חשוב לי בתינוק עד גיל חודש, בהנחה שההורים לא מציפים בעיות יוצאות דופן, הוא שקילה.

אני אוהב לדעת סביב גיל שבועיים עד שלושה איך ומה התינוק אוכל ובעיקר לוודא שהתינוק כבר חזר למשקל הלידה (עד גיל 10 ימים) והתחיל עליה במשקל. לא תקין לראות לראשונה תינוקות בגיל חודש ימים שעלו רק 150 גרם מהלידה. 

בדיקת ילוד וטיפת חלב ראשונה - מתי? - דוקטור אפי

לכן, תנו את הדעת על אותה פגישה ראשונה בטיפת חלב או/וגם אצל רופא הילדים. אם אתם הורים סופר מנוסים והתינוק אוכל נהדר, פגישות שכאלה יכולות להתקיים בחלק השני של החודש הראשון. מאידך, במקרים של ילד ראשון, מהלך מורכב בתינוקיה, תינוק יונק שלא ברור אם עולה יפה במשקל ועוד תהיות דומות, קבעו פגישה ראשונה בגיל מוקדם יותר בטיפת חלב או אצל הרופא. 

אל תשכחו להביא לפגישה ראשונה זו מסמכי שחרור מבית החולים (מכתבי שחרור רפואי וסיעודי).

כל עין מקצועית וכל אוזן קשבת להורים בגיל צעיר זה, לטעמי מבורכת.

בהגיע התינוק שלכם לגיל חודש, המשיכו בקריאה על פגישת טיפת חלב של גיל חודש.

בהצלחה…