דלקת אוזן מפרישה

באופן טבעי, דלקת אוזן מפרישה פחות שכיחה ומבטאת חלק מאותם מקרים של דלקת אוזן תיכונה.

אבל גם כאן הניהול והטיפול הינם ייחודיים ולכן שווה להכיר.

מה זה דלקת אוזן מפרישה ואיך היא מתרחשת?

דלקת אוזן מפרישה היא דלקת שבה עור התוף נקרע והמוגלה נשפכת לתעלת האוזן ולאזור האפרכסת (ראו התמונה בהמשך).

בעצם מה שקרה הוא שהצטברה מוגלה בלחץ באזור האוזן התיכונה, עד שעור התוף התנקב.

אני רואה שני סוגים של ילדים עם דלקת אוזן מפרישה:

 כאלה שבהם לא היה אפשר לעשות משהו אחרת – רוצה לומר, ללא כל סימפטום מקדים, גם לא אי שקט ובטח לא חום, הילד קם בבוקר ויש שלולית של מוגלה ליד האוזן שלו.

כאלה שבהם אבחון מוקדם היה אולי יכול למנוע הנקב – ילדים שמסתובבים עם דלקת אוזן תיכונה, לא מגיעה לרופא או שמגיעים ולא מאובחנים נכון. הלחץ באוזן התיכונה עולה עד שעור התוף מתנקב. בילדים כאלה, אשר בדרך כלל יש להם בלט של עור התוף לפני שהוא התנקב, היה מקום לטיפול אנטיביוטי מיידי שאולי היה מונע הנקב (לא תמיד).

קלינית חשוב להדגיש, גם אם לילד היו סימפטומים שמתאימים לדלקת אוזניים תיכונה, לדוגמה חום וכאבים באוזן, אז לרוב אחרי שהנקב קרה, הילד משתפר וחש בטוב. בעצם, שחרור המוגלה, מורידה הלחץ מהאוזן ולרוב הכאב והחום נעלמים. 

מה הטיפול הנכון במקרה של דלקת אוזן מפרישה?

אם הילדון הגיע לרופא אחרי שהנקב כבר קרה והילד לא הספיק לקבל אנטיביוטיקה לפני, אזי לרוב הרופא ימנע ממתן אנטיביוטיקה פומית מכיוון שאין בה צורך כי הילד כבר השתפר מאוד.

על הרופא להקפיד להסתכל גם על האוזן השניה, בה לא הייתה התנקבות על מנת לראות שאין באוזן זו גם דלקת.

חשוב להמליץ להורים על טיפול מקומי לדילול המוגלה – מי חמצן בריכוז 3% שלוש פעמים ביום. בעת טפטוף מי החמצן על המוגלה שבתעלה תתרחש תסיסה שמבטאת התפרקות של המוגלה שתישפך החוצה. זו המטרה. אחרי התסיסה ניתן לייבש ולנקות אזור פתח התעלה.

לעתים הרופא ימליץ על טיפות אוזניים מקומיות, זה ממש לא מחויב המציאות אלא במקרים של גירוי תעלת השמע בגלל המוגלה.

טיפול אנטיביוטי פומי ינתן רק באם לילד יש עדיין סימפטומים כגון חום או כאב באוזן או במקרים בהם ההפרשה ממשיכה מעל שבועיים. 

האם דלקת אוזניים מפרישה מדבקת?

דלקת אוזן מפרישה היא זיהום שאינו מדבק, אם כי לא הייתי רוצה שהמוגלה שגולשת לילד מהאוזן תגיע לאחרים . לכן, הילד יכול לחזור לפעילות סדירה במוסד החינוכי בו נמצא כ-24 שעות אחרי ירידת החום, כשמרגיש בטוב וכשכמות ההפרשה מהאוזן פחתה משמעותית.

האם דלקת אוזן מפרישה תגרום לירידה בשמיעה והאם מצריכה יעוץ מומחה אף אוזן וגרון?

דלקת אוזן מפרישה היא רק תמונת קצה של דלקת אוזן תיכונה חדה. גם אם יש קרע של עור התוף מספר פעמים לרוב לא יגרם נזק לשמיעה.

שלא תבינו לא נכון, אם אתה כרופא רואה את הילד רגע לפני ההתנקבות אז תן אנטיביוטיקה ונסה למנוע הנקב. אבל אם זה כבר קרה אין לרוב צורך בטיפול נוסף .

עם זאת, דלקת אוזן מפרישה שחוזרת לעתים תכופות, לדוגמה 3 פעמים בחצי שנה או 4 פעמים בשנה, מחייבת הערכה של מומחה א.א.ג בילדים ושקילת ניתוח להכנסת כפתורים.

ניהול של הפרשה כרונית מהאוזן (לא כזו שקורה פה ושם למספר ימים קצוב) הוא מורכב יותר ודורש שילוב של רופא ילדים ומומחה א.א.ג בילדים.