פגישת טיפת חלב בגיל 4 חודשים

עד מאי 2021 הכי אהבתי את פגישת גיל 4 חודשים.

כרגיל, חשיבות רבה למעבר דקדקני על ההרגלים ולמדידות משקל, אורך והיקף ראש. 

כרגיל, שיחה ובדיקה של מספר אבני דרך התפתחותיים שילד בגיל זה היה צריך לעבור. 

מבחינת חיסונים, בדומה לגיל חודשיים, שלושה חיסונים חשובים (אחד דרך הפה ושתי זריקות).

בנוסף, התחלת ברזל לכל הילדים.

אבל מה שהיה הכי מרגש הוא החלטה על התחלת טעימות אצל הילדון. עם זאת על פי חוזר משרד הבריאות האחרון התחלת טעימות תתחלנה רק בגיל חצי שנה…

 

פגישת טיפת חלב בגיל 4 חודשים

מה הדגשים בפגישה זו?

ראיון והדרכת הורים- דגש על תזונת התינוק (הנקה? פורמולה?) ולוודא מתן ויטמין די. בנוסף, התחלת ברזל לכל התינוקות בגיל זה. ראו בקישור.
מה מצפים מבחינה התפתחותית מתינוק בן 4 חודשים? 
התינוק אינטראקטיבי יותר לסביבה. הוא משמיע קולות ומגיב לאנשים ולפעילות מהנה בקולות הנאה וצחוק.

הוא מרים את ראשו בשכיבה על הבטן ומפנה מעט את הראש מצד אל צד.

החל מגיל 3 חודשים, כששוכב על גבו, הוא בעל יכולת לאחוז בחפצים בכל יד בנפרד. בגיל 4 חודשים הוא יכול כבר להושיט יד לחפץ שמוגש אליו בקו האמצע.

הוא יכול לעקוב במבט אנכי אחרי חפץ (או פנים מחייכות) העולה למעלה ולמטה בקו האמצע.

בפגישה זו חשוב להשמיע רעש בעוצמה סבירה (עדיף רעש מפתיע, ניתן להיעזר ברעשן) במרחק של כחצי מטר משני צידי הראש במישור של כל אוזן בנפרד ומחוץ לטווח הראייה של התינוק. יש לעשות זאת כאשר אין רעש רקע אחר בעת הבדיקה ויש לשים לב להפסקת פעילות, מצמוץ או כל שינוי התנהגות בעקבות השמעת הרעש. לא חובה הפניית ראש למקור הרעש.

מדדים – כרגיל, שקילה, היקף ראש ואורך והשוואה לנתונים קודמים. קצב העלייה במשקל הרצוי הוא סביב 700 גרם לחודש (דהיינו צפויה עליה במשקל של כ-1.4 ק"ג מהשקילה בגיל חודשיים), היקף הראש אמור לגדול בכ-3 סנטימטר והאורך בכ-5-6 סנטימטר מאז פגישת גיל חודשיים.

חיסונים – זהה לגיל חודשיים, שלושה חיסונים. מנה שניה מבין שלוש של חיסון לרוטה דרך הפה. מנה שניה מבין ארבע של מחומשת בזריקה לשריר. ומנה שניה מבין שלוש של חיסון כנגד פנאומוקוק הנקרא פרבנר. מבחינת תופעות לוואי של החיסונים – אי שקט ורגישות במקום ההזרקה הנמשכים עד 24 שעות אחרי פגישה זו. אם יהיה חום אזי לא יעבור לרוב את ה-38 ויחלוף מהר. 

משימות אחרי הפגישה:
א. התחלת ברזל.

ב. יש לקבוע תור הבא לטיפת חלב, לפגישת גיל 6 חודשים.