עור אטופי בילדים

כפי שתראו בהמשך, דלקת עור אטופית היא ממחלות העור השכיחות בילדים (ובמבוגרים). היא גם סיבה שכיחה לפניה לרופא ילדים, בעיקר בשנות החיים הראשונות.

הפרק החשוב הזה נכתב בעזרתה של דר' רבקה פרידלנד, מומחית מצוינת ברפואת עור לילדים, ומטרתנו, כמו שאר התכנים באתר, לתת לכם ההורים את הידע והכלים להביא לילדכם טיפול מדויק יותר.

מהי דלקת עור אטופית בילדים ומה שכיחותה בילדים?

דלקת עור אטופית היא אחת ממחלות העור השכיחות בילדים. כ-20% מהילדים בעולם סובלים ממחלה זו, בדרגות חומרה שונות. המחלה מתאפיינת בפריחה, גרד ומהלך כרוני.

במרבית המקרים המחלה קלה, ב-25% מהמקרים דרגת החומרה בינונית וב-5-10% מהמקרים מדובר במחלה קשה.

מנגנון התפתחות המחלה הוא מורכב מאוד, ותלוי בגורמים גנטיים וגורמים סביבתיים שונים. שינויים גנטים מסוימים גורמים לשינוי במבנה העור התקין, אובדן לחות ותפקוד לקוי בהגנה של העור מפני מזהמים ואלרגנים שונים בסביבה. הגורמים הסביבתיים מביאים לפעילות דלקתית של מערכת החיסון, אשר בתורה גורמת לפריחה, גרד ולשינויים מבניים נוספים בעור.

במשפחות רבות קיימת נטייה אטופית המתבטאת בשלל צורות. מדלקת עור אטופית, ועד אסטמה, נזלת אלרגית, דלקת עיניים עונתית וכו'. ככלל, אם יש בן משפחה הסובל מאחת האבחנות הללו, לשאר בני המשפחה יש סיכוי מוגבר לסבול גם מאחת מהן (לא בהכרח אותה אבחנה).

עור אטופי בילדים

האם לדלקת עור אטופית יש קשר לאלרגיה?

דלקת עור אטופית אינה מחלה אלרגית. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ילדים המאובחנים עם דלקת עור אטופית הינם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח אלרגיה למזונות שונים, אסטמה ונזלת אלרגית. עם זאת, אין קשר סיבתי בין האבחנות, ולכן אין צורך בבירור אלרגיה אם אין סיפור ברור של פריחה, בצקת או קוצר נשימה לאחר חשיפה למזון.

מהו הגיל השכיח לדלקת עור אטופית בילדים?

המחלה עשויה להופיע לראשונה בכל גיל אבל במרבית המקרים (כ-60%) מופיעה במהלך השנה הראשונה לחיים. כמובן שהמחלה יכולה להופיע גם בגילאים מאוחרים יותר ואף במבוגרים.

כיצד נראית הפריחה בדלקת עור אטופית?

הפריחה מורכבת מנגעים בגוון ורוד-אדום, מחוספסים, עם קשקשת לבנה. ראו בתמונה המצורפת. לעיתים קרובות ניתן למצוא סימני גרד באזורי הפריחה. הפריחה נוטה להופיע באזורים מסוימים, בעיקר גומות מרפקים וברכיים, אך בתינוקות ופעוטות ניתן לעיתים קרובות לראות מעורבות של הפנים, צוואר, מרפקים וברכיים. לרוב אין מעורבות של בתי שחי ומפשעות.

מאפיינים נוספים הינם יובש עור, קפלי עור מודגשים בעפעפיים תחתונות, התכהות העור סביב העיניים, התבהרות העור סביב הפה, כתמים בהירים בלחיים, חספוס עור בזרועות, הדגשת קווי העור בכפות ידיים ועוד.

כיצד יאבחן הרופא דלקת עור אטופית בילדים?

האבחנה של דלקת עור אטופית היא אבחנה קלינית. כלומר, רופא הילדים או רופא העור מתשאלים את ההורים או את הילד לגבי הפריחה והסימנים הנלווים לה, גיל הופעת הפריחה והמהלך, הסיפור משפחתי ומחלות רקע. כמובן שבהמשך יבדוק הרופא את העור והנגעים ויוכל להגיע לקביעת אבחנה בסבירות גבוהה.

בדיקות דם או ביופסית עור אינם הכרחיים לאבחנה. אלו יכולים להיות כלי מסייע רק במקרים בהם האבחנה אינה חד משמעית.

מהם הסיבוכים של עור אטופי בילדים?

למרות שלעתים נראה שמדובר במקרים קלים, ולמעט קצת גרד הילד לא ממש סובל, עור אטופי בילדים מלווה בתחלואה ובסיבוכים פוטנציאלים רבים בתינוקות וילדים.

הפרעה בשינה – דלקת עור אטופית היא מחלה מגרדת מאוד. אצל מרבית הילדים הגרד מחמיר בערב, לאחר רחצה או לפני השינה. במקרים מסוימים יש קושי בהירדמות או הפרעה למחזור השינה התקין. ההפרעה לשינה גורמת בהמשך לירידה בתפקוד במהלך היום, תוקפנות וירידה במצב הרוח.

סיבוכים עיניים – דלקות עיניים, שינויים במבנה הקרנית, דלקת בעפעפיים. לכן, במקרה של אדמומיות בעיניים או גרד באזור העיניים חשוב לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים.

זיהומי עור חיידקיים – עד 90% מהילדים עם דלקת עור אטופית הם נשאית של חיידק בשם סטאפילוקוקוס אאורוס. החיידק עשוי לגרום:

  1. זיהום משני בנגעים של דלקת עור אטופית.
  2. החמרה של המחלה ללא זיהום פעיל. חשוב להבין נקודה זו, עצם הנשאות של החיידק על העור גורמת להחמרה של העור האטופי.
  3. זיהום עורי בעור שאינו מעורב במחלה.

הביטוי לזיהום יהיה הפרשה בגוון צהוב או לבן, גלדים זהובים, נגעים קטנים עם ראש מוגלתי. ניתן להרחיב קריאה בפרק על זיהומי עור בילדים או בפרק המוקדש לאימפטיגו.

זיהומי עור וירליים – זיהום עורי בוירוס הרפס עלול לגרום למחלה קשה ומפושטת בילדים עם דלקת עור אטופית (אקזמה הרפטיקום). המחלה מתבטאת בהופעת של שלפוחיות קטנות מרובות המתפשטות במהירות.

לכן, במקרה של הופעת אחד מהסימנים המתאימים לזיהום משני, יש לפנות בהקדם לבדיקת רופא.

מה עקרונות הטיפול בדלקת עור אטופית בילדים?

למרות שאין נכון להיום טיפול המביא לריפוי מלא של המחלה ולהיעלמותה, בהרבה מהמקרים המחלה נוטה לדעוך במהלך שנות הילדות. לכן הטיפול מכוון להקלה ולהפחתת הסימפטומים, עד שבשאיפה היא דועכת מעצמה 

הטיפול בדלקת עור אטופית מכוון לשלושת המרכיבים העיקריים של המחלה – יובש העור, גרד ודלקת. טיפול רק באחד מהמרכיבים, או הזנחה בטיפול של אחד מהמרכיבים לא תביא להטבה משמעותית.

טיפול ביובש העור – מבנה לא תקין של העור ומרכיביו גורם לאובדן של מים דרך העור. לכן יש חשיבות בהוספת לחות לעור באופן חיצוני.

הדרך הטובה ביותר הינה מריחת קרם לחות עשיר ולא מבושם בתדירות גבוהה, לפחות 3 פעמים ביום וניתן גם יותר. קיימים בשוק תכשירי לחות רבים, חלקם משווקים כתכשירים ייעודיים לדלקת עור אטופית. עם זאת, אין עדיפות לתכשיר לחות אחד על פני אחר ולרוב אין צורך בקניית מותגים יקרים עם שמות נוצצים, החשיבות היא בעיקר במריחה בתדירות גבוהה.

חשוב להבין כי הוספת הלחות אינה מתקנת את העור, ואין די במריחה חד פעמית.

מניעת גרד – גרד עלול לגרום לאי שקט, עצבנות, וסיבוכים כפי שתוארו לעיל. במקרה של גרד מומלץ להשתמש בתרופה אנטיהיסטמינית במרשם רופא דוגמת פניסטיל בטיפות ולגזור הציפורניים של הילד שפוצע את עצמו.

בנוסף כדאי להיות מודעים לגורמים סביבתיים המעוררים גרד בעור:

  • הזעה בגלל חום סביבתי או הלבשה בבגדים חמים שאינם תואמים את מזג האוויר.
  • כדאי להקפיד על שימוש בבדי כותנה.
  • תכשירים קוסמטיים- מומלץ להימנע משימוש בסבונים, תכשירים מבושמים, מרככי כביסה, קצף אמבטיה.
  • מומלץ להימנע מעישון בסביבת הילד האטופי.

טיפול בדלקת – הדלקת מתבטאת בפריחה אדומה ובגרד.

הקו הראשון לטיפול הוא שימוש בתכשירים מקומיים המכילים סטרואידים. מדובר בטיפול יעיל מאוד, אשר בטיחותו בילדים הוכחה במחקרים מדעיים רבים. ככלל, ההעדפה היא לשימוש בסטרואיד בעל הפעילות החלשה ביותר המביא להעלמות הפריחה בתוך משך הזמן הקצר ביותר. ההחלטה על סוג הסטרואיד ומשך הטיפול נתונה בידי הרופא.

כיוון שהטיפול אינו מרפא את המחלה, אלא עוזר בשליטה על הסימפטומים, לרוב יש צורך בחזרה על הטיפול בעת חזרה של הפריחה.

במצבים בהם השימוש בסטרואיד מקומי מביא להטבה חלקית או זמנית, רופא עור ימליץ על שימוש בתכשירים נוגדי דלקת שאינם מכילים סטרואידים כדוגמת פרוטופיק, אלידל ועוד. ההמלצה על הטיפול ודרך השימוש במקרים אלה יינתנו על ידי רופא עור.

במקרים של זיהום ברור בעור רופא הילדים או רופא העור יתנו טיפול אנטיביוטי מכוון כנגד החיידק או הווירוס.

במידה והזיהומים מופיעים בתדירות גבוהה רופא העור ישקול טיפול מניעתי, אשר כולל שימוש בתכשירי ניקוי אנטי-ספטיים (מחטאים) ומשחה אנטיביוטית שנועדה לשימוש בתוך הנחיריים.

לעתים המחלה קשה, מפושטת או עקשנית לטיפול. במקרים אלו רופא העור ימליץ על טיפול סיסטמי אנטי דלקתי.

האם ניתן להחלים מדלקת עור אטופית?

במרבית המקרים המחלה הולכת ודועכת עם הגיל, אך לרוב קשה לתת מסגרת זמן לריפוי. כך או כך, ניהול נכון יכול להקטין הסבל שגורמת דלקת עור אטופית בילד.

האם יש קשר בין דלקת עור אטופית לרגישויות אחרות למזון ואם כן, מהי ההמלצה למניעה?

תינוקות עם דלקת עור אטופית נמצאים בקבוצת סיכון לפתח רגישות / אלרגיה למזונות שונים. לפיכך, בתינוקות אלה יש מקום לשקול הצגה מוקדמת של מזונות החל מגיל ארבעה חודשים. קיראו את הפרק החשוב על התחלת טעימות בקישור הבא, ובליווי רופא הילדים שלכם התחילו להציג לתינוקות הללו אנטיגנים שונים החל מגיל צעיר. הצגה מוקדמת יכולה להוריד שכיחות רגישות למזונות בילדים אלה.

 

לסיכום, נושא שכיח מאוד ברפואת ילדים אשר בעזרת ניהול נכון ומדויק יכול למנוע סבל מיותר מהתינוק או מהילד. 

הקשר לרגישויות למזון הוא גם משמעותי, וגם שם מניעה יכולה לחסוך תחלואה.