פגישת טיפת חלב בגיל שנה וחצי

התינוק כבר אינו תינוק, אלא פעוט. פגישות טיפת חלב כבר אינן מתרחשות כל חודש חודשיים אלא כל חצי שנה. אבל דווקא בגלל זה פגישה זו חשובה ליישור קו לגבי סטטוס הבריאות שלו מבחינת תזונה, מדדים, התפתחות וחיסונים. גם בבדיקה זו התינוק אמור לפגוש גם אחות טיפת חלב וגם לעבור בדיקת רופא ילדים.

כרגיל כמו בכל פגישת טיפת חלב תהיינה מדידות ושקילות, בהמשך שיחה ובדיקה של אבני הדרך ההתפתחותיים. 

בסופה של הפגישה יינתנו שני חיסונים חשובים.

 

פגישת טיפת חלב בגיל שנה וחצי

מה הדגשים בפגישה זו?

ראיון, הדרכת הורים ושיחה על תזונה – כרגיל. 

מה מצפים מבחינה התפתחותית מפעוט בן שנה וחצי? 

החל מגיל שנה ושלושה חודשים הוא יכול לנוע ממקום למקום באמצעות מעבר בין רהיטים, מסביב לקירות בהם הוא מחזיק או עזרה של יד מבוגר. בגיל זה הוא מתחיל לזחול במדרגות. לקראת גיל שנה וחצי הוא מתחיל בצעדים עצמאיים ראשונים.

אוצר המילים בגיל שנה ושלושה חודשים כולל כ-4 מילים או מבעים לשוניים עקביים ("גע גע" לברווז, "ננה" לבננה ועוד). בגיל שנה וחצי צפויים מעל עשר מילים או מבעים קבועים. 

בגיל שנה וחצי הצפי הוא שהפעוט יכיר ויראה חלק גוף אחד או יותר על פי בקשה על ההורה או על בובה.

מגיל שנה ושלושה חודשים הוא מבין ומבצע הוראות מילוליים ללא מחווה, לדוגמא הוראות מילוליות פשוטות (תן או קח, איפה).

מגיל שנה ושלושה חודשים הוא מצביע על פי בקשה על חפצים מוכרים ומראה רצונותיו במחווה או במלל (הצבעה על בקבוק על מנת לשתות, הרמת ידיים כמחווה על מנת שירימו אותו).

הוא ממקד מבט ועוקב אחרי אובייקט בו הוא משחק (צעצוע, בובה) עם ההורה. בגיל שנה וחצי מצופה מתינוק משחק סימבולי עם בובה לדוגמה.

בנוסף, בפגישה זו תתבצע על ידי רופא הילדים בדיקת סקר ראיה (החזר אור אדום ומבחן לפזילה).

בגיל שנה וחצי הוא יכול לבנות מגדל מ-3 או 4 קוביות. 

מדדים – כרגיל, שקילה, היקף ראש ואורך והשוואה לנתונים קודמים. בגדול בממוצע מגיל שנה הפעוט היה אמור להוסיף למשקל 1 ק"ג (למשקל ממוצע של 11 קילו), להוסיף בגובה כ-6 סנטימטר (לגובה ממוצע של 81 סנטימטר) ולהוסיף להיקף הראש 1.5 סנטימטר (להיקף ממוצע של כ-47 סנטימטר). תמיד חשוב לזכור שאלו נתונים הנכונים לגבי הכלל, אבל אצל כל ילד וילד קצב הגדילה יכול להיות מעט שונה ולכן כל מקרה לגופו.

חיסונים – שניים בפגישה זו. מנה ראשונה מבין שניים של החיסון להפטיטיס A (לא להתבלבל זה לא החיסון להפטיטיס B שניתן מייד אחרי הלידה ובהמשך בשנת החיים הראשונה) ומנה שניה ואחרונה של החיסון החי מוחלש לפוליו. מבחינת תופעות לוואי של שני חיסונים אלה – אי שקט ורגישות קלה במקום הזריקה הנמשכים עד 24 שעות אחרי פגישה זו.

חשוב – בפגישת גיל שנה המלצתי לקבוע לילדכם בדיקה אצל רופא עיניים ורופא שיניים המומחים לילדים. בפגישה בגיל שנה וחצי ראוי לתזכר בנושא זה הורים שלא ביצעו הבדיקות עד כה לילדם.  

משימות אחרי הפגישה:
א. יש לוודא שהילד עבר בדיקת רופא עיניים ושיניים המומחים לילדים.

ב. יש לקבוע תור הבא לטיפת חלב, לפגישת גיל שנתיים.