ציפורניים בתינוקות

התינוק נולד עם ציפורניים המתארכות מיום ליום והיות ומזיז ידיים (ורגליים) בסביבה, לעתים גורם לפציעה עצמית של העור ולפעמים אף של קרנית העיניים.

הורים רבים מוטרדים בשאלה מתי בטוח לגזור ציפורניים לילוד וחלקם אפילו מפחדים ונמנעים מחיתוך זה. באתר אינטרנט מסוים ראיתי שכתוב שלפני גזירת ציפורניים הורים צריכים "לאזור אומץ ולקוות לטוב". זו גישה מאוד "מרגיעה" להורים עם תינוק חדש בבית…

לכן מטרת הפרק הזה, לתת תשובות וכלים להורים לטפל נכון גם בציפורני התינוק, וכל זאת בלי חשש ובאווירה רגועה.

מאיזה גיל צריך ואפשר לגזור הציפורניים של התינוק?

התשובה היא – מגיל הלידה ולפי הצורך.

לחדד – אם התינוק נולד עם ציפורניים ארוכות ובולטות, אזי ניתן לגזור אותן כבר בגיל 0. הפעולה אינה כואבת לתינוק ואם עושים אותה נכון, היא בטוחה ביותר.

אני יודע שיש הרבה הורים שמנסים להגיע לגיל מאוחר יותר, וחלקם שמים גרביים לדוגמא על כפות הידיים של היילוד על מנת שלא יפצע עצמו.

אני לא רואה בעיה גדולה עם הטכניקה הזו (במספר מקומות כתוב שכך התינוק לא "חווה" את העולם שסביבו, אני לא בטוח שהתינוק היה מסכים להגדרה הזו…), עם זאת אין סיבה שלא לגזור הציפורניים בכל גיל אם מבצעים זאת נכון ובזהירות.

כל ההורים שקוראים הפרק הזה עשו בחייהם שניים שלושה דברים יותר מורכבים מהפעולה הזו ולכן בעזרת רוגע והנחיות נכונות כולם יכולים לעשות זאת נכון.

ציפורניים בתינוקות

למה צריך לדאוג לפני גזירת ציפורניים בתינוק?

שני עקרונות חשובים:

  • זמן נכון ואווירה מתאימה
  • ציוד מתאים

זמן נכון ואווירה מתאימה – ברור לכולנו שאם נתקרב עם מספרים לתינוק בוכה וכעוס שזז הרבה, רק נפצע אותו. ולכן הסט-אפ צריך להיות כשהתינוק (וההורים) נינוחים ורגועים.

ניתן לגזור הציפורניים כשהתינוק ישן, ההחזקה של האצבע תהיה קלה וברוב המקרים התינוק אפילו לא יתעורר.

אם התינוק ער, ניתן להיעזר בבן/בת הזוג להחזקת האצבע, זה תמיד קל יותר. מי שמחזיק את האצבע צריך לדאוג שלא תזוז במקרה של קפיצה פתאומית של היד או הרגל.

בנוסף דאגו לתאורה טובה לאזור הגזירה.

ציוד מתאים – ברוב הבתים אין ציוד מתאים לגזירת ציפורניים לתינוקות. אין להשתמש בגיל הצעיר במספריים עם שפיץ חד. יש להשתמש במספריים עם קצוות מעוגלים או עם קוצץ ציפורניים מותאם ליילוד. יש בכל חנות תינוקות. טריקים של קוצץ עם זכוכית מגדלת וכו' נשמעים לי מיותרים.

איך גוזרים ציפורניים לתינוק?

החזיקו את האצבע של התינוק ודאגו שלא תזוז בעת הגזירה/קיצוץ.

ודאו שאתם לא נמצאים עם המספריים או הקוצץ על העור של התינוק, אלא רק על הציפורן (ניתן לחוש עם האצבע של המבוגר הגוזר שכלי החיתוך לא הגיע לעור).

במידה ואחרי החיתוך נשאר אזור בולט או חד, ניתן לקצוץ אותו שוב או לשייף עם פצירה עדינה.

מה לעשות במקרה של פציעה?

לרוב לא מדובר במשהו דרמטי, יש לייבש המקום ולטעמי גם לחטא במקרה של דימום קל.

במקרה של אודם שמתפתח, הפרשת מוגלה מפצע או רגישות רבה ניתן לגשת לרופא הילדים להערכה.

כל כמה זמן צריך לגזור ציפורניים לתינוק?

במידה והציפורניים התארכו, ניתן לחזור על הפעולה לפי הצורך, באצבע אחת או יותר.

האם יש הבדל בין ציפורני הידיים והרגליים?

לא. ההנחיות זהות.