01/12/2021

עונת שפעת חורף 2021-2022 בישראל – נמר בשק

שפעת חורף 2021-2022 - מה יהיה?

מי האמין לפני כשנה שווירוס השפעת לא יופיע כלל בחורף האחרון? והנה לא היה בידוד אחד של שפעת בחורף 2020-2021.

ומה קורה עכשיו? יש כבר פעילות נמוכה של שפעת A במדינת ישראל והמשמעויות לדעתי גדולות ביותר.

בפרק זה אני רוצה להציג פרויקט יפה וחשוב שמתקיים כל שנה בעונת השפעת במדינת ישראל. פרויקט שאולי הציבור פחות מכיר ונקרא פרויקט ניטור שפעת. הפרויקט והדיווחים מתחילים בתחילת אוקטובר ומסתיימים בתום עונת השפעת/החורף (תחילת חודש אפריל).

הפרויקט מתבצע תחת קורת הגג של משרד הבריאות (המרכז הלאומי לבקרת מחלות) ולוקחים בו חלק מיונים, מרפאות ומעבדות מרכזיות.

נתונים מחדרי המיון במדינת ישראל ומשתי קופות חולים גדולות (כללית ומכבי) נאספים בפרויקט ארצי זה ובעזרת אלגוריתם רפואי מחושבת תחלואה ופעילות נגיפים נשימתיים. נתונים וירולוגיים מהמעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר נאספים גם הם ובעזרתם גם ניתן לקבוע סדר גודל של פעילות נגיפי השפעת.

עונת שפעת חורף 2021-2022 בישראל - נמר בשק

שוב, ניתן לחלק הניטור לשתי זרועות:

זרוע הקלינית – ניתוח נתונים אודות פניות של חולים אל מרפאות בקהילה ואל מיוני בבתי החולים בשל תסמינים נשימתיים.

זרוע מעבדתית – עוסקת בבידוד נגיפי שפעת ממשטחי אף ולוע הנלקחים ממדגם של חולים עם תחלואה דמוית-שפעת הפונים אל מרפאות זקיף בקהילה. מרפאות זקיף הן רשת מרפאות קופת חולים רגילות בפריסה ארצית שם נלקחים משטחי אף ולוע לזיהוי נגיפים נשימתיים ממטופלים שמתקבלים בתמונה נשימתית כלשהי. לזרוע המעבדתית גם נאספים נתונים על בידודי נגיף השפעת מחולים מאושפזים בבית החולים 'שיבא'.

מידע על קצב ההתחסנות נגד שפעת בקרב המבוטחים נאסף אף הוא מקופות החולים.

כמובן שבעזרת כלל הנתונים הללו ניתן לדעת בזמן אמת, ברמה מקומית או ארצית, מידע משמעותי לגבי פעילות נגיפים נשימתיים בכלל, ושפעת בפרט. לדו"ח השנתי שמסכם עונת שפעת יש תפקיד חשוב בקביעת מדיניות בריאות לרבות יעילות חיסוני השפעת באותה עונה.

מה קורה בינתיים מבחינת פעילות השפעת וכמות המתמחסנים במדינת ישראל?  

מבחינת חיסונים אזי עד סוף נובמבר התחסנו כ-1.4 מליון אנשים כנגד השפעת העונתית (15% מכלל  אוכלוסיית ישראל, בהשוואה ל-21% באותה תקופה אשתקד). אחוז האנשים מעל גיל 65 שנים שהתחסנו מגיע ל-55%, בהשוואה ל-64% באותה תקופה אשתקד.
ילדים? גיל חצי שנה ועד 5 שנים התחסנו 8% לעומת 18% בשנה שעברה.
מה לגבי פעילות שפעת?

שפעת A זוהתה כבר בקרב 173 אנשים שהיו מאושפזים בבתי חולים במדינת ישראל. הזן שבודד במרבית המקרים נמצא לשמחתנו בחיסון השנה.

מה זה אומר לגבי החורף הקרוב? לדעתי זה אומר שהולך להיות שמח. לעובדה שחלק גדול מהאוכלוסיה חולה כל שנה בשפעת יש משמעות רבה מבחינה אפידמיולוגית. העובדה שאוכלוסיה שלמה לא הייתה חולה בשפעת בחורף נתון תביא לירידה בחיסוניות ולפגיעות רבה יותר שלה.

ועכשיו כשאנחנו יודעים שיש שפעת במדינת ישראל ואחוז המתחסנים נמוך מהשנים הקודמות אז נשמע לי הגיוני לחשוב שיהיה חורף קשה ולא רק בגלל הקורונה.

ברור שזוהי ספקולציה ואיש לא יודע כיצד תתנהג השפעת בחורף הנכנס. אבל אני ממליץ לכולנו להתכונן בהתאם, להתחסן כנגד השפעת ולצפות בסבלנות.

קיראו בקישור הבא על החיסון לשפעת בחורף 2021-2022.

עונת שפעת חורף 2021-2022 בישראל - נמר בשק - דוקטור אפי