09/02/2022

עונת שפעת חורף 2021-2022 בישראל – נמר בשק

שפעת חורף 2021-2022 - מה יהיה?

מי האמין לפני כשנה שווירוס השפעת לא יופיע כלל בחורף האחרון? והנה לא היה בידוד אחד של שפעת בחורף 2020-2021.

ומה קרה השנה? הייתה פעילות משמעותית של שפעת A במדינת ישראל, שנרגעה רק בשבועים האחרונים.

בקיצור, חזרנו לשיגרה, לחורף עם שפעת.

אני רוצה להציג פרויקט יפה וחשוב שמתקיים כל שנה בעונת השפעת במדינת ישראל. פרויקט שאולי הציבור פחות מכיר ונקרא פרויקט ניטור שפעת. הפרויקט והדיווחים מתחילים בתחילת אוקטובר ומסתיימים בתום עונת השפעת/החורף (תחילת חודש אפריל).

הפרויקט מתבצע תחת קורת הגג של משרד הבריאות (המרכז הלאומי לבקרת מחלות) ולוקחים בו חלק מיונים, מרפאות ומעבדות מרכזיות.

נתונים מחדרי המיון במדינת ישראל ומשתי קופות חולים גדולות (כללית ומכבי) נאספים בפרויקט ארצי זה ובעזרת אלגוריתם רפואי מחושבת תחלואה ופעילות נגיפים נשימתיים. נתונים וירולוגיים מהמעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר נאספים גם הם ובעזרתם גם ניתן לקבוע סדר גודל של פעילות נגיפי השפעת.

עונת שפעת חורף 2021-2022 בישראל - נמר בשק

שוב, ניתן לחלק הניטור לשתי זרועות:

זרוע הקלינית – ניתוח נתונים אודות פניות של חולים אל מרפאות בקהילה ואל מיוני בבתי החולים בשל תסמינים נשימתיים.

זרוע מעבדתית – עוסקת בבידוד נגיפי שפעת ממשטחי אף ולוע הנלקחים ממדגם של חולים עם תחלואה דמוית-שפעת הפונים אל מרפאות זקיף בקהילה. מרפאות זקיף הן רשת מרפאות קופת חולים רגילות בפריסה ארצית שם נלקחים משטחי אף ולוע לזיהוי נגיפים נשימתיים ממטופלים שמתקבלים בתמונה נשימתית כלשהי. לזרוע המעבדתית גם נאספים נתונים על בידודי נגיף השפעת מחולים מאושפזים בבית החולים 'שיבא'.

מידע על קצב ההתחסנות נגד שפעת בקרב המבוטחים נאסף אף הוא מקופות החולים.

כמובן שבעזרת כלל הנתונים הללו ניתן לדעת בזמן אמת, ברמה מקומית או ארצית, מידע משמעותי לגבי פעילות נגיפים נשימתיים בכלל, ושפעת בפרט. לדו"ח השנתי שמסכם עונת שפעת יש תפקיד חשוב בקביעת מדיניות בריאות לרבות יעילות חיסוני השפעת באותה עונה.

מהי פעילות השפעת וכמה אנשים התחסנו במדינת ישראל?  

מבחינת חיסונים אזי עד תחילת פברואר התחסנו כמעט 1.8 מליון אנשים כנגד השפעת העונתית (19% מכלל  אוכלוסיית ישראל, בהשוואה ל-26% באותה תקופה אשתקד). אחוז האנשים מעל גיל 65 שנים שהתחסנו הגיע ל-61%, בהשוואה ל-68% באותה תקופה אשתקד.
ילדים? גיל חצי שנה ועד 5 שנים התחסנו 12% לעומת 22% בשנה שעברה.
מה לגבי פעילות שפעת?

עד סוף ינואר 22, וירוס שפעת A זוהה כבר בקרב 4502 אנשים שהיו מאושפזים בבתי חולים במדינת ישראל. הזן שבודד ברוב המקרים הינו זן A/H3N2 שנמצא לשמחתנו בחיסון השנה. עם זאת עולים דיווחים על מוטציה שפגמה ביעילות החיסון. 

רגע. אם יש כמות כזו של חיוביים בקרב המאושפזים מה זה אומר על מרפאות הקהילה?

תכפילו את המספר הזה פי 50. המרפאות, עד לפני שבועים לפחות, היו מלאות באנשים חולי שפעת.

איך זה קרה? לעובדה שחלק גדול מהאוכלוסיה חולה כל שנה בשפעת יש משמעות רבה מבחינה אפידמיולוגית. ולכן העובדה שאוכלוסיה שלמה לא הייתה חולה בשפעת בחורף הקודם הביאה לירידה בחיסוניות ולפגיעות רבה יותר של כולנו.

עונת שפעת חורף 2021-2022 בישראל - נמר בשק - דוקטור אפי

האם עדיין הגיוני להתחסן לשפעת?  

זו לא שאלה מופרכת. לפני כשבוע קיבלתי מסרון מאחת מקופות החולים המזכירה לי שחיסון לשפעת הוא חשוב. טוב, את זה אני יודע אבל למה לסמס לי לפני חצי שנה?
כרגע גל השפעת נעצר. ברור שאיש לא יכול לדעת האם יהיה גל נוסף, אבל בגדול מי שלא התחסן עד כה פיספס את החלק העיקרי של ההגנה משפעת השנה.

קיראו בקישור הבא על החיסון לשפעת בחורף 2021-2022.