מה עדיף – הנקה או פורמולה (בקבוק)?

נדמה שזו כאילו שאלה שהתשובה עליה קלה. אבל לא תמיד נכון.

אין ספק שלהנקה (או חלב אם שאוב) יתרונות רבים וזו הסיבה שארגוני הבריאות הגדולים ביותר בעולם ממליצים עליה כעל התזונה הטובה ביותר. חלב אם הוא המאוזן ביותר מבחינת מרכיביו, ויצרני הפורמולות השונים רק מנסים להגיע קרוב ככל האפשר לאותו הרכב.

ההמלצה הרשמית היא להנקה מלאה עד גיל 6 חודשים ואז המשך הנקה משלימה עד גיל שנה (או יותר). גם הנקה חלקית בכל כמות שהיא הינה טובה יותר מאי הנקה בכלל.

ולכן חלקו הראשון של פרק זה יסקור את כל יתרונות ההנקה.

אבל למרות שאנחנו חברה שמקדשת את ההנקה, יש לזכור כי לא כל האימהות (ולא כל המשפחות) רוצות או יכולות להניק. אני לעתים בהרגשה שאימהות רבות מניקות ממקום של לחץ (אישי או חברתי) למרות שההנקה לא מתאימה להן כלל ולעתים אינה אפקטיבית. בנוסף, יש להנקה גם מגבלות שחשוב להזכיר, לפחות כמו היתרונות.

ולכן חלקו השני של הפרק יתרכז בזה.

מה עדיף - הנקה או פורמולה (בקבוק)?

אחזור על מה שחשוב להדגיש – הנקה היא התזונה הטובה ביותר לתינוקות והיא אחד הדברים (לדעתי) הנפלאים ביותר שאם יכולה לתת לתינוק.

אבל, מהכיוון השני, אין סוף תינוקות ניזונים מפורמולה מסיבה זו או אחרת וגדלים להיות ילדים ומבוגרים בריאים.

לדוגמא, כשמדברים על כך שלתינוק יונק יש פחות דלקות אוזניים (הוכח) אז יש לזכור שזו עבודה שהשוותה כ- 1000 תינוקות יונקים מול 1000 שלא ינקו ומצאה סטטיסטית פחות דלקות אוזניים בקבוצת היונקים.

זה לא אומר שעכשיו כל התינוקות שניזונים מפורמולה יחלו בדלקת אוזניים. כמו שזה לא אומר שהיונקים מוגנים לחלוטין מדלקת אוזניים. ולכן, יש להבדיל בין המחקרים שמתבצעים בקבוצות גדולות גם אם מגיעים למשמעות סטטיסטית לבין החיים עצמם והילד הפרטי שלכם. 

מהם יתרונות הנקה בהשוואה לפורמולה (בקבוק)?

יתרונות 'חיסוניים' – בשורה התחתונה, סטטיסטית תינוק יונק חולה פחות. פחות זיהומים במערכת העיכול, פחות דלקות אוזניים, פחות זיהומים נשימתיים ופחות דלקות בדרכי השתן.

יתרונות בעידוד גורמי גדילה.

יתרונות מטבוליים – פחות השמנה, סכרת מסוג 1, צליאק ומחלת מעי דלקתית (קרוהן). פחות יתר לחץ דם.

יתרונות אלרגיים – פחות אלרגיות, לרבות עור אטופי ואסתמה.

בתינוקות יונקים נמצאה שכיחות נמוכה יותר של מוות בעריסה (קיראו עוד בקישור הבא).

בנוסף – פחות גידולים, פחות לימפומות ולויקמיות, פחות אשפוזים ותמותת תינוקות.

יתרונות כלכליים – הנקה זולה יותר מקניית פורמולות.

והבונוס לאישה המניקה – פחות סכרת מסוג 2, פחות סרטן שד ושחלות.

הצלחת ההנקה תלויה בגורמים רבים שתקצר היריעה מלסקור בפרק זה. מעידוד הנקה ברמה הארצית, דרך הפיכת בתי חולים ומחלקות ילודים למקומות ידידותיים להנקה ועד הרמה הפרטנית המשפחתית.

מהן מגבלות ההנקה בהשוואה לפורמולה?

ישנם מצבים רפואיים אימהיים מעטים, בעיקר מחלות זיהומיות לא שכיחות שבהן ההנקה אסורה.

ישנן מספר מסוים של מחלות בילוד שבהן אסורה הנקה (בעיקר בעיות מטבוליות נדירות).

הנקה הינה מקור ירוד להעברת ויטמין די לתינוק. זו הסיבה בגינה במדינות מסוימות יש המלצה על מתן תוספת ויטמין די לתינוקות יונקים בלבד (במדינת ישראל ההמלצה הינה למתן תוספת ויטמין די לכלל התינוקות, ראו בקישור).

כאבים וזיהומים – הנקה יכולה להיות קשורה לאי נוחות' ולכאב פטמות, לגודש ולזיהומים בשד (מסטיטיס) בשיעור של 2-3% מהאימהות המניקות.

האכלה בחסר של הילוד – לאור העובדה שקשה לכמת את כמות החלב שהתינוק מקבל בהנקה ומסיבות מגוונות (חוסר ייצור מספיק חלב, קושי בביסוס הנקה ועוד) אזי קצב העליה במשקל של תינוקות יונקים הוא נמוך יותר (בממוצע) מתינוקות הניזונים מפורמולה. לדוגמא, שכיחות אשפוזים מחדש במהלך השבוע הראשון לחיים גבוהה יותר בתינוקות יונקים מאשר בלא יונקים. כמובן, שבעזרת הכוונה נכונה ומעקב צמוד (לרבות שקילות) אין סיבה להאכלה בחסר של הילודים, אבל אין מעטפת מושלמת לכלל המשפחות, וזה פשוט קורה.

מה עדיף - הנקה או פורמולה (בקבוק)? - דוקטור אפי

ממליץ לכל משפחה שבה הנקה היא צורת ההאכלה העיקרית לא לוותר על מעקבי המשקל בטיפת חלב/רופא מטפל, בעיקר בשבועיים/חודש הראשונים לחיים, על מנת לראות שכיוון העליה במשקל הוא חיובי (קישור לפרק על חשיבות הפגישה הראשונה אחרי הלידה עם הרופא/טיפת החלב).

צהבת  הקשורה בחלב אם – בחלב האם יש חלבון שבסופו של יום גורם לספיגה מוגברת של בילירובין (החומר שגורם לצהבת בילודים) במעי הילודים.

זוהי צהבת שאינה מסוכנת אבל לעתים לא שכיחות דורשת מעקב רפואי או טיפול בפוטותרפיה.

לסיכום, הנקה צריכה להיות ברירת המחדל כתזונת התינוק. מאידך, אם לא מתאים או לא עובד, מתן פורמולה מהווה תחליף ראוי.