07/07/2021

פגישת טיפת חלב בגיל חודשיים

זו כבר פגישה "עם בשר" ובה התינוק והוריו צריכים להיפגש גם עם אחות טיפת חלב וגם עם רופא ילדים. זאת מכיוון שאנחנו עדיין עם תינוק בתחילת דרכו ויש חשיבות רבה למעבר דקדקני על ההרגלים ולמדידות. 

בנוסף, למרות הגיל הצעיר הילדון אמור כבר להשיג מספר אבני דרך התפתחותיים. 

ולקינוח, שלושה חיסונים חשובים (אחד דרך הפה ושתי זריקות).

פגישת טיפת חלב בגיל חודשיים

מה הדגשים בפגישה זו?

ראיון והדרכת הורים – כרגיל. עדיין דגש על תזונת התינוק ולוודא מתן ויטמין די. באם בוצעה בדיקת אולטרהסאונד פרקי ירכיים, יש לוודא שהתשובה תקינה. באם לא בוצעה בדיקה זו יש להבין למה ולנסות לקבוע בהקדם.
מה מצפים מבחינה התפתחותית מתינוק בן חודשיים? 
מעקב אחרי חפץ (או הפנים המחייכות של הבודק) הנמצא במרחק 20-30 ס"מ מפני התינוק. התינוק אמור להניע באיטיות את הראש והעיניים מימין לשמאל וההפך לזווית של מעל 45 מעלות לכל כיוון בנפרד. אין להשמיע קול בעת בדיקה זו על מנת שלא לגרום למיסוך של תנועות ראש בגלל שמיעה ולאו דווקא בגלל ראיה. בנוסף תיבדק בפגישה זו בדיקת סקר ראיה הכוללת החזר אור אדום ומבחן פזילה.
חיוך סוציאלי (כתגובה לקול, לגירוי או לפני אדם) אמור להופיע סביב גיל חודש וחצי.
החזקת ראש טובה בעת מעבר משכיבה "לישיבה".
בגיל חודשיים תינוק ששוכב על הבטן אמור להרים ולהחזיק את הראש לזמן קצר.
מדדים – כרגיל, שקילה, היקף ראש ואורך והשוואה לנתונים קודמים. קצב העלייה במשקל הרצוי הוא עדיין כ-750 לחודש כמו בחודש הראשון לחיים, היקף הראש אמור לגדול ב-2 סנטימטר והאורך בכ-3 סנטימטר מאז פגישת גיל חודש.

חיסונים – שלושה. מנה ראשונה מבין שלוש של חיסון לרוטה דרך הפה. מנה ראשונה מבין ארבע של מחומשת בזריקה לשריר. ומנה ראשונה מבין שלוש של חיסון כנגד פנאומוקוק הנקרא פרבנר. מבחינת תופעות לוואי של החיסונים – אי שקט ורגישות במקום ההזרקה הנמשכים עד 24 שעות אחרי פגישה זו. אם יהיה חום אזי לא יעבור לרוב את ה-38 ויחלוף מהר.
משימות אחרי הפגישה:
א. יש לשקול מתן חיסון כנגד מנינגוקוק (בקסרו) בנוסף להמשך הפגישות הרוטיניות בטיפת חלב.

ב. יש לקבוע תור הבא לטיפת חלב, לפגישת גיל 4 חודשים.